Tokio Japonskí fanúšikovia majú ďalšiu šancu získať vstupenky na olympijské hry v Tokiu, ktoré sú pri enormnom záujme v usporiadateľskej krajine nedostatkovým tovarom. Usporiadatelia vypísali na budúci týždeň ďalšie kolo lotérie, v ktorom bude k dispozícii viac ako milión lístkov. Zatiaľ sa ich v dvoch kolách žrebovania rozdelilo medzi obyvateľov 3,57 milióna. Počet žiadateľov organizátori nezverejňujú, ale podľa odhadov až desaťnásobne prevyšuje ponuku.
Na olympijskej súťaže v budúcom roku je celkom k dispozícii 7,8 milióna lístkov. Minimálne sedemdesiat percent, teda približne päť a pol milióna, by malo byť rozdelené medzi japonskou verejnosť. Zvyšok sa predáva v zahraničí alebo je vyhradený pre sponzorov, národné olympijské výbory či medzinárodné športové federácie.
Nadchádzajúca lotéria bude poslednou exkluzívnou ponukou pre Japoncov. Na jar bude ďalšia ponuka otvorená zároveň i zahraničným záujemcom, pričom sa už nebude žrebovať, ale rozhodne poradie pri nákupe.
V treťom kole lotérie nebudú k dispozícii vstupenky na maratón, ktorý sa z iniciatívy Medzinárodného olympijského výboru napriek odporu miestnych politikov presunul kvôli počasiu z Tokia do severnejšej Sappora. Zatiaľ totiž nie je určená trasa v novej destinácii. Nie je tiež jasné, či a prípadne akú kompenzáciu dostanú fanúšikovia, ktorí si už zakúpili vstupenky na sledovanie dobehu maratóne na štadióne v Tokiu.
Parížska olympiáda v roku 1900 nebola takou, po akej túžil barón Coubertin
Usporiadatelia očakávajú, že z predaja lístkov utŕžia približne 800 miliónov dolárov. Tento príjem by mal tvoriť značnú časť prevádzkového rozpočtu financovaného zo súkromných zdrojov, ktorý činí 5,6 milióna dolárov. Z verejných zdrojov by malo ísť na olympiádu podľa vládneho auditu ďalších 25 miliónov dolárov. Organizátori však tvrdia, že je to zhruba polovica. Nesúlad súvisí s rozpormi okolo toho, čo sa má zahŕňať medzi priame náklady na organizovanie OH.
Olympiáda sa zo zlatej bane zmenila v neúnosné bremeno. Zisk sa preceňuje