Lovci pirátov z NATO trénujú každý deň, riešenie je však na Somálsku

1234

Aj napriek tomu však v oblasti operuje niekoľko plavidiel NATO, ktorých posádky deň čo deň trénujú na prípadný zásah proti pirátom. Tí však nezostávajú pozadu.

Pirátske dráma je u konca behom pár sekúnd. Z helikoptéry sa spustí niekoľko lán a na palubu uneseného plavidla sa slaní špičkovo vycvičení vojaci. Únoscovia sú premožení, rukojemníci prevezení do bezpečia. Tak nejako by mal vyzerať ideálny priebeh zásahu jednotky NATO, ktorá sa pri východnom pobreží Afriky stará o bezpečnosť dopravných lodí.

Jedno z cvičení s podobným výsledkom prebehlo aj na palube španielskeho plavidla Álvaro de Bazán. Na 5 800 ton vážiaci kolos dlhý 147 metrov pojme posádku 250 vojakov, ktorí trénujú prakticky každý deň. „Pripravujeme sa ako to len ide na akúkoľvek situáciu, ktorá by mohla v týchto vodách nastať,“ uviedol pre server independent.co.uk 35-ročný poručík Paul Meacher, ktorý je jediným britským členom posádky.

Vo vodách okolo obávaného Afrického rohu v súčasnosti hliadkuje 14 plavidiel NATO. Armádny dohľad dokázal za uplynulé roky zraziť počet únosov lodí pirátmi na minimum. Zatiaľ čo v roku 2011 bolo zaznamenaných v oblasti 128 útokov a piráti sa zmocnili 23 plavidiel, v roku 2012 to bolo už len 22 útokov, pri ktorých piráti uniesli 7 lodí. Vlani sa piráti odhodlali za celý rok už len k šiestim útokom, ale do ich rúk nepadla jediná loď. „Nič však nie je isté. Je to ako byť policajtom. To, že kriminalita klesla, ešte neznamená, že ju prestanete potierať,“ myslí si Meacher.