Navštívil cez šesťdesiat krajín a výlet do exotiky dokáže zaobstarať lacnejšie, ako mnoho ľudí týždeň na Seneckých jazerách. Tridsaťročný Aleš Gill pracuje ako IT špecialista v banke, cestuje po celom svete, ale hlavne patrí medzi takzvaných lovcov lacných leteniek.
V rozhovore pre server hovorí napríklad o tom, že sa pri veľkej snahe dá zohnať letenka na Havaj či do New Yorku za stodesať EUR.
Hovoríte o sebe, že ste rýchlocestovateľ. Čo si mám pod tým predstaviť?
V Sýrii som bol tri dni a mal som pocit, že mi to stačí. Ale robím to aj z donútenia, pretože nemám čas niekde zostávať dlho. Keď má človek päť týždňov dovolenky, tak je to stále lepšie ako štyri, ale stále si nemôžete dovoliť vyjsť niekam trikrát za rok na tri týždne. Takže keď sa naskytne nejaká rozumná cena za letenku, tak už je potom jedno, či človek ide na predĺžený víkend do Tatier alebo niekam ďalej. Najviac peňazí stojí doprava, jesť musíte všade a keď nie ste moc nároční, lacno sa dá zaobstarať aj celkom slušné bývanie. Ono keď si to nakoniec spočítate, veľa ďalekých ciest vyjde rovnako, ako napríklad predĺžený víkend niekde za humnami.
Najmenšia japonská dedina bola postavená v kráteri sopky, tá ale zostáva aktívna
Aký najlepší cestovateľský kúsok sa vám podaril?
Pomerne podarená bola Havaj za stovku. A napríklad keď Air Asia otvárala novú linku do Paríža, tak mala promo akciu Paríž – Kuala Lumpur taktiež za stovku.
To znie pekne. Ale mám pocit, že s lacnými letenkami je to trochu ako so second handom. Všetci hovoria o tom, aké sa tam dajú kúpiť skvelé kúsky, ale keď prídem ja, majú len samú starinu.
Jasne, ale ľudia, ktorí do second handu chodia a nájdu tie skvelé kúsky, sa v ňom zastavia každý deň cestou do práce a z práce. Kdežto vy tam najskôr nakuknete raz za rok. Rovnaké je to s letenkami. Vyžaduje to dlhodobé úsilie.
A potom asi rozhodnosť.
Keď vidím nádejnú letenku, musím sa rýchlo rozhodnúť. Obvoláte pár ľudí, či by išli so mnou, a keď áno, tak ich kúpime. Až potom riešim všetko ostatné, ako napríklad víza alebo ubytovanie.
Počula som, že existujú aj ľudia, ktorí majú na vyhľadávanie výhodných letov softvér. Je to tak?
Existujú programy, ktoré dokážu vyhľadávať v letenkových systémoch anomálie. Niečo, čo v systéme nesedí. Aj letecké spoločnosti robia chyby – niekedy sa pomýlia v nulách, takže namiesto tisíc dolárov je tam cena za sto dolárov, niekedy cenu miesto v eurách uvedú vo zlotých. A potom letenku do New Yorku kúpite za sto dolárov.
S tým ste sa stretol?
Ja som v New Yorku za tú stovku bol … Ale to sú skôr náhody a softvér na to nemám. Niekto o tom napíše na web, ale to ešte neznamená, že tá letenka nakoniec naozaj bude. Letecká spoločnosť môže uznať chybu a nechá to tak, ale môže letenky aj zrušiť. To bol napríklad prípad aeroliniek Alitalia z roku 2012, u ktorých si cez japonský web v rámci promo akcie veľa ľudí nakúpila veľmi lacno letenky. Napríklad New York za 50 EUR, potom ich však Alitalia stornovala.
Nová zlatá horúčka v Austrálii! Ľudia nachádzajú kilové kusy zlata
Nie je mi úplne jasné, ako to robíte v práci. Kúpite si letenku a prídete za šéfom, že si chcete druhý deň vziať dovolenku?
Risk to trochu je, ale ja to riešim zvyčajne niekoľko mesiacov dopredu, takže sa to dá nejako vymyslieť.
Vy nakupujete letenky tak dlho dopredu? Mala som za to, že tie najlacnejšie sa dajú kúpiť tesne pred odletom.
To proklamujú cestovné kancelárie, ale väčšinou to tak nefunguje. Existujú chyby v systéme, alebo nejaké akcie, začínajúce linky. Tie sa väčšinou ponúkajú dlhšiu dobu dopredu. Trebárs keď izraelský dopravca El Al otváral vnútroštátnu linku – za 20 EUR sa nám podarilo kúpiť prelet, ktorý by nás autobusom vyšiel na 25 EUR. Na last minute sa občas tiež dá letieť, ale to je na mňa moc rýchle.
Poznajú sa lovci leteniek medzi sebou?
Osobne poznám asi dve desiatky takých ľudí, ale je nás oveľa viac. Navyše v Európe nie sme sami, poznáme napríklad Poliakov, ktorí robia to isté, majú dobré informácie a letenky nám dosť vykupujú. Nemusia to byť priamo rýchlocestovatelia, ako som ja, oni treba idú niekam na tri týždne, ale chcú tam letieť lacno.
Keď stretnete žraloka, dajte mu ranu päsťou, radí dobrodruh Steve Lichtag
Je pre trh s lacnými letenkami niečo charakteristického?
Chyby v systémoch aj akcie sa robia stále, ale menia sa destinácie. Predtým sa najvýhodnejšie lietalo po Európe, teraz mám pocit, že je to skôr do vzdialenejších krajín. A potom už moc nie sú k dispozícii letenky za desať centov, extrémna verzia. Vďaka nim boli ľudia skôr schopní za víkend preletieť napríklad šesť miest. Ale na druhú stranu im to moc k ničomu nebolo – videli len letisko, čo by som absolvovať naozaj nechcel. A stále existujú miesta, kam sa lacno takmer nedá dostať, napríklad južná Amerika sa vyskytne len málokedy, tiež vnútroštátne linky v USA moc nie sú k mání.
Kde ste bol najkratší čas?
Štyridsaťpäť minút vo Švédsku a potom šesť hodín v Japonsku. Tam sme ráno o siedmej prileteli a okolo druhej už zase leteli naspäť. Videli sme niečo, čo sme ešte nevideli, prešli sme si areál nejakého chrámu, videli sme obrad. Zašli na obed.