V tom podľa šéfa rezortu Miroslava Lajčáka chcú pokračovať aj v budúcnosti. „Naša pridaná hodnota je v tom, že naše skúsenosti sú autentické. Hovoríme o tom, čím sme sami prešli, a tým pádom sme dôveryhodní. To je devíza, ktorú uznávajú aj naši partneri,“ priblížil v rozhovore pre TASR.
Slovensko spolu s Holandskom predsedá pilotnému projektu Task Force pre Tunisko. Tuniská vláda predložila akčný plán týkajúci sa reformy bezpečnostného sektora, právneho systému, verejnej správy, podpory regionálneho rozvoja a budovania občianskej spoločnosti. Cieľom Task Force je koordinácia ich požiadaviek a ponúk medzinárodného spoločenstva na poskytovanie technickej a finančnej pomoci na ďalšie rozpracovanie rozvojových projektov v uvedených piatich oblastiach. Tunisko je jednou z krajín Arabskej jari, ktorá má podľa Lajčáka veľký globálny význam. „Pokiaľ bolo zadefinované, že naše skúsenosti z úspešnej transformácie na demokratický štát môžu byť využiteľné, tak sme ich pripravení poskytnúť. Je aj dobré pre nás, aby sme vyšli z istej rutiny a konfrontovali sa pre nás v menej prirodzenom prostredí,“ dodal.
Pre ministra je z tohto hľadiska dôležité, aby bolo Slovensko súčasťou procesov, v ktorých má čo ponúknuť. Za prirodzený geografický priestor v odovzdávaní skúseností považuje naďalej krajiny západného Balkánu a Východného partnerstva. „Týmto smerom sa budeme prioritne orientovať. Naše zahraničnopolitické pôsobenie ale nemôže ignorovať dianie aj v širšom meradle, takže sa nemôžeme tváriť, že sa nás napríklad netýka to, čo sa deje v Afganistane,“ upozornil Lajčák.