M.LAJČÁK: Pre ratifikáciu asociačnej dohody je nutný posun v otázke Tymošenkovej

378

Jednou z nich je, aby októbrové parlamentné voľby boli nezávislé a slobodné. „Po druhé, musí nastať posun v otázke Julie Tymošenkovej. Jej záležitosť už dostala takú politickú a mediálnu prominenciu, že bez posunu v tejto veci nie je šanca, aby proces pokračoval ďalej,“ konštatoval v rozhovore pre TASR minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Tento základný dokument o politickej a obchodnej spolupráci parafoval Lajčák 30. marca, teda v posledný pracovný deň vo funkcii výkonného riaditeľa pre Európu a Strednú Áziu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Dohodu za úniu aj vyjednával. Ukrajina je prvá zo šiestich štátov Východného partnerstva, ktorá tieto rokovania dokončila. „Máme iné očakávania a nároky vo vzťahu ku krajinám, ktoré deklarujú, že sa chcú stať súčasťou európskeho politicko-ekonomického priestoru a chcú podpísať asociačnú dohodu. Čím je vyššia miera integrácie, tým sú vyššie nároky zo strany EÚ,“ podčiarkol.
Tento proces sa výrazne spomalil až dospel k súčasnej stagnácii, keď téma Tymošenkovej nadobudla taký význam, že zatienila ostatné záležitosti. Ukrajinskí predstavitelia vyzývajú na oddelenie tejto otázky od procesu priblíženia sa k EÚ. Zdôrazňujú, že jeden človek nemôže držať celú krajinu ako rukojemníka. „Je to aj ich politická zodpovednosť, že takýto prípad riešia spôsobom, ktorý vyvoláva celý rad otáznikov a pochybností ohľadom ich právneho systému. Ten proces nepresvedčil EÚ,“ pripomenul šéf slovenskej diplomacie.
Brusel v tejto súvislosti pozastavil množstvo svojich finančných programov pre Kyjev, keďže neboli prijaté adekvátne mechanizmy. Lajčák považuje splošťovanie medzinárodného nazerania na krajinu cez prizmu väznenej opozičnej političky, ktorá sa stala symbolom selektívnej spravodlivosti, za pochopiteľné. „Ale na druhej strane je chybou, lebo 50-miliónový štát nemôže byť vnímaný cez jednu osobu,“ podotkol. Pripomenul, že Slovensko patrí spolu s ostatnými susedmi Ukrajiny k štátom EÚ, ktoré hovoria o komplexnom vnímaní situácie. „Treba s ňou udržiavať kritický dialóg. Upozorňovať nie na osoby, ale na problémy a žiadať, aby ich riešila,“ vyhlásil Lajčák.
Napriek situácii, v ktorej sa momentálne krajina nachádza, si nemyslí, že Ukrajina a Bielorusko sú na jednej úrovni vo vzťahu k EÚ. Ako zdôraznil, s Kyjevom prebieha normálna komunikácia. Ani voči nemu nie sú zavedené žiadne sankcie, tak ako je to v prípade predstaviteľov režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.