M. VETRÁK: Zahraniční Slováci majú politický i ekonomický potenciál

1207

„Je to možnosť ako nadviazať spoluprácu medzi SR a jednotlivými regiónmi a štátmi, v ktorých títo krajania žijú. Je to aj príležitosť nadviazať spoluprácu, či už v hospodárskej, kultúrnej, ale aj spoločenskej oblasti,“ uviedol pri tejto príležitosti predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Vetrák.

Vzťahy rodnej vlasti a krajanov označil Vetrák za pozitívne. Potenciálnemu zlepšovaniu podľa neho nahráva aj vyhlásenie súčasnej vlády, ktorá je viac naklonená rozvíjať potenciál Slovákov v zahraničí. „Mnohí z týchto krajanov sú aj významnými politickými a kultúrnymi osobnosťami a ovplyvňujú dianie v štátoch, v ktorých žijú. Ich politický a ekonomický potenciál by Slovensko mohlo využiť pri presadzovaní svojich cieľov či už v zahraničnej politike alebo v iných oblastiach spoločenského života. Vzájomnou spoluprácou, výmenou skúseností, ale aj konkrétnymi projektmi na báze dohôd,“ poukázal predseda ÚSŽZ.

Na zlepšovanie vzájomných vzťahov poukázal aj porovnaním s minulým rokom, keď sa pri pamätníku zišlo len zopár ľudí. Dnes by sa podľa neho na všetkých podujatiach, ktoré sú zorganizované pri príležitosti tohto sviatku, mohlo zísť až 250 ľudí z 30 krajín.
Veľký význam krajanom v zahraničí prikladá aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. „Viete, čo znamená, keď Zdeno Chára je kapitánom tímu, ktorý získa Stanleyho pohár. Máme ľudí, ktorí boli na Mesiaci ako Eugene Cernan, máme hercov, ktorí majú slovenské korene,“ zdôraznil.

Záštitu nad podujatím prevzala aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. „To, že ste teraz tu, potvrdzuje, že nezabúdate na svoje korene, že vaše spojenie s našou a vašou krajinou je naozaj pevné,“ sprostredkoval príhovor premiérky jej poradca pre európske záležitosti a zahraničnú politiku Branislav Slyško.

Sprievodný program dnešného sviatku bude tvoriť popoludňajší výstup na hrad Devín a Dolnozemský jarmok v priestoroch bratislavskej Starej tržnice, ktorý sa doteraz konal iba v Maďarsku, Rumunsku a Vojvodine.

Základný kameň Pamätníka slovenského vysťahovalectva slávnostne položili na Deň zahraničných Slovákov v roku 2000 za účasti krajanov z viac ako 20 krajín sveta. Tvoril ho 4,5-tonový kus neopracovaného červeného mramoru, starý 3000 rokov, ktorý darovali Slováci z maďarského Tardošu, kde slovenská komunita žije od roku 1725.