Uprostred mediálnej búrky sa ocitlo desaťročné dievča z Indie, ktorá po opakovanom znásilnení otehotnela. Na potrat ale ísť nemôže. Indické súdy totiž potraty po dvadsiatom týždni tehotenstva nepovoľujú. Dievčatiným menom sa spisuje petícia a ľudia dúfajú, že by prípadný zvrat v jej prípade mohol stať precedensom pre ďalšie neplnoleté dievčatá v rovnakej situácii.

„Videli sme už mnoho prípadov tehotných neplnoletých dievčat vo veku 14 až 15 rokov, ale toto je prvý prípad, kedy má dievčatko len desať,“ povedal Mahavir Singh z Úradu pre právne služby severoindického štátu Čandígarh. „Tento prípad šokoval nielen tento štát ale aj celú Indiu,“ informovala britská televízia BBC.
Dievčatko blízki opísali ako veselé, ktoré sa trochu hanbí a príliš toho nenahovorí. Medzi jej obľúbené predmety patrí matematika a angličtina. Veľmi rada tiež maľuje a je v tom dobrá. Desaťročnú dievčinu ale opakovane znásilnil príbuzný, bratranec matky, ktorý čaká na súdne konanie vo väzbe.

Na potrat je už podľa súdu neskoro

Koncom júla ale indický Najvyšší súd zamietol petíciu, v ktorej ľudia volali po tom, aby bol dievčaťu umožnený potrat. Petícia bola podaná dievčatiným menom. Súd ale žiadosť zamietol z dôvodu, že je na potrat už príliš neskoro, dievča je totiž v 32 týždňov tehotenstva. Lekárska komisia súdu v tomto a iných prípadoch radí, a opakovane zmieňuje, že by tak úkon bol „príliš riskantný“. Zdôraznila zároveň, že si „plod si vedie podľa lekárov dobre“.

Indický zákon nepovoľuje ukončenie tehotenstva po 20. týždni. K povoleniu by mohlo dôjsť, ak by lekári potvrdili, že by bol pôrod rizikový. Práve kvôli tomuto zákonu Najvyšší súd už opakovane dostal obdobné petície. Tie vždy bojovali za povolenie potratov, a to prevažne u obetí znásilnenia. Žiadna taká petície ale doteraz verdikt súdu neovplyvnila.

Odhaliť tehotenstva u neplnoletých pred 20. týždňom tehotenstva je pritom zložité, rad obetí si jednoducho neuvedomuje, že čaká dieťa. Rovnako tak tomu bolo v aktuálnom prípadu – matka sa o tehotenstve svojej dcéry dozvedela len pred troma týždňami, kedy si dievča sťažovala na opakované bolesti v podbrušku. „Je to úplne nevinné dievča, vôbec netuší, čo sa jej stalo,“ komentoval situáciu jeden z jej príbuzných.

Mediálne búrka

V posledných dňoch sa indické dievča stala stredom mediálnej pozornosti – v dome ju navštevuje polícia, sociálni pracovníci i poradcovia. „Možno nechápe presný problém a závažnosť celej situácie, ale myslím si, že teraz už nejakú predstavu musí mať,“ okomentoval pre BBC kauzu nemenovaný štátny úradník.
Rodičia dievčaťa nevedia, ako sa s nečakanou situáciou vysporiadať. Sú chudobní a žijú v jednoizbovom byte. Otec dievčaťa pracuje pre vládu a matka sa živí domácimi prácami. Policajná dôstojníčka Praibha Kumari, ktorá prípad dievčatá sleduje, rodinu opísala ako veľmi milú a slušnú.
„Rodina je tak prostoduchá, že si ani nedokázala uvedomiť, čo ten muž s ich dcérou robil,“ dodala. Spomenula, že rodičia sú patrične rozrušení. „Matka dievčaťa so mnou nikdy nehovorila, bez toho aby sa nerozplakala. Otec mi hovoril, že má pocit, ako by bola jeho dcéra zavraždená.“
Čo ich situáciu robí ešte komplikovanejšiu je to, že ich po medializácii prípadu ich dcéry navštevujú reportéri, a to z nielen Indie, ale aj z ďalších kútov sveta. „Keď ma prišiel navštíviť otec dievčaťa, povedal mi, že to najhoršie na celej situácii je práve pozornosť médií. Hovoril o tom, že reportéri neustále stojí pred jeho domom a opakovane narušujú jeho súkromie,“ povedal britskému serveru predseda Výboru pre sociálne zabezpečenie detí Neil Roberts.
Pozornosť médií má ale aj svetlú stránku, vďaka nej pravdepodobne dievča dostane tú najlepšiu možnú starostlivosť a má väčšiu šancu získať finančnú náhradu od vlády. Nechcená publicita ale spôsobuje rodine nesmierny smútok. Mnoho novinárov vkročilo do ich domu pod zámienkou, že sa o dieťa starajú. Rad divákov a čitateľov navyše dokázala na základe čriepkov informácií identifikovať obeť znásilnenia, čo jej môže priťažiť v jej budúcom živote.

Hlavný boj ešte len dievča čaká

Po zdravotnej stránke je zatiaľ dievča v poriadku, aj keď trpí miernou chudokrvnosťou. Existujú ale ďalšie veci, ktorých sa rodina obáva. Každý rok pri pôrode umrie v Indii 45 tisíc žien. Riziko komplikácií pri pôrode u tehotných dievčat mladších ako pätnásť rokov je dvaapolkrát vyšší ako u žien starších ako dvadsať rokov.
Miestny novinár, ktorý je s rodinou v kontakte od začiatku kauzy, serveru BBC prezradil, že sa rodina strachuje o psychický vývoj dievčatá. Boja sa aj budúcej stigmatizácie. Lekárski odborníci potvrdzujú, že mladá obeť znásilnenia bude potrebovať mnohoročné psychologické poradenstvo.
Ak indický súd nerozhodne v jej prospech, malo by sa dieťa narodiť v septembri, pravdepodobne cisárskym rezom. Rodina však s novorodencom nechce mať nič spoločné, takže sa ho už v prvých týždňoch ujme Výboru pre starostlivosť o deti, a to až do tej doby, než bude pripravené na adopciu.