Má zmysel umyť citrón, keď chceme pri pečení používať kôru z neho?

1300

v nepatrnom množstve ako tzv. Rezíduá. Po zbere sú plody povrchovo ošetrované fungicídmi (látkami zabraňujúcimi vzniku plesní), akaracidy (proti roztočom) a pesticídy. Šupy citrusových plodov sa ošetrujú aj rôznymi voskami a živicami, jednak z estetických dôvodov, a tiež aby sa obmedzilo vysychanie plodu.

Umytie plodu nemá takmer žiadny zmysel, hovorí chemik

Na Slovensku sú, podobne ako v celej Európskej únii, povolené pre chemickú ochranu citrusových plodov len niektoré chemikálie v maximálnom prípustnom množstve. Skôr išlo predovšetkým o difenyl, o-fenylfenol, natriumo-fenylfenolu a tiabendazol. V dnešnej dobe, po sprísnení legislatívy, sa používajú predovšetkým látky na báze vosku a živíc. Jedná sa o včelí vosk, zmes vyšších mastných kyselín, oxidovaný polyetylénový vosk. Limity pre pesticídy sú stanovené nariadením Komisie č. 149/2008, kde je tiež uvedený zoznam povolených látok.

Nerozpustné chemikálie

Pre použitie všetkých látok sú stanovené maximálne prípustné limity výskytu rezíduí, ktoré sa vzťahujú aj na povrch citrusových plodov. Hoci množstvo týchto látok na povrchu plodu nepredstavuje pre ľudský organizmus toxikologické ohrozenia, nemožno konzumácii kôry citrusových plodov v akejkoľvek podobe odporučiť – vo väčšom množstve môže vyvolať napríklad črevné ťažkosti, podráždenie pokožky alebo pečeňové problémy.