Ako mnoho iných civilizácií, aj Vikingovia uctievali mačky ako posvätné zvieratá. Venovať mačku niekomu ako dar, znamenalo výraz najvyššej úcty. Preto sa mačky dávali najmä pri svadbách.
Mačka bola veľmi vzácny a posvätný tvor, takže nie je divu, že s nimi Vikingovia cestovali na svojich zámorských výpravách. Nebolo možné len tak nechať mačku na pevnine, už preto, že to bolo veľmi drahé zviera a zďaleka nie každý si ju mohol zaobstarať.
Pri vykopávkach u dánskeho Aalborgu našli archeológovia pozostatky dvoch mačiek. Sú to jedny z najstarších pozostatkov týchto zvierat, aké kedy boli vôbec nájdené. Tieto mačky doputovali do Dánska s Rimanmi, ktorí prenikli až k severnému Jutlandu. Každopádne je isté, že Vikingovia nepoužívali mačky len ako lovcov myší a ďalších škodcov, ale ako statusové symboly a posvätné zvieratá. Ich bohyňa Freya bola často vyobrazovaná na vojnovom voze ťahanom veľkými mačkami.
Pôvod mačiek v Európe je stále trochu zahaleným tajomstvom. Podľa najnovších štúdií sa sem dostali z Egypta. Lenže súčasne mačky majú blízko skôr k mačkám z Blízkeho Východu, z oblasti starovekej Mezopotámie. Mačky sa odtiaľ šírili doslova do všetkých smerov, medzi iným aj do Číny.