Vedci využili slnečné žiarenie, ktoré dokáže vodu vyčistiť. UV svetlo totiž ničí choroboplodné zárodky, ale pri bežnom svitu slnka to trvá asi dva dni. Nový prístroj tento proces urýchľuje.
„Naše zariadenie vyzerá ako malý obdĺžnik z čierneho skla,“ opísal vedúci výskumu, pán Chong Liu. „Jednoducho ho hodíme do vody a slnko odvedie všetku prácu za nás.“
Systém však využíva skôr viditeľnú časť slnečného spektra než UV žiarenia. Viditeľná časť totiž obsahuje najviac energie (okolo 50%), zatiaľ čo UV žiarenie má iba 4 percentá. Svetlo priťahuje elektróny z povrchu prístroja (vyrobeného z disulfidu molybdénu) a tým vo vode vznikajú chemické reakcie. Uvoľňuje sa peroxid vodíka a ďalšie dezinfekčné látky, ktoré odstraňujú choroboplodné zárodky.
Kľúčová je cenová dostupnosť
Asi najdôležitejšie na celom vynáleze je, že jeho výroba bude veľmi lacná. Materiál nie je drahý a proces výroby je jednoduchý, takže na rozdiel od iných nápadov je tento široko realizovateľný. Samozrejme bude ešte nejakú chvíľu trvať, kým bude možné malú doštičku reálne používať – zatiaľ napríklad nie je účinná proti chemickým škodlivinám. Ale všetko snáď raz bude.
Podľa OSN je na svete asi 650 miliónov ľudí bez pitnej vody.