Nestačí sa spoliehať na to, že si vyberáte „zdravo vyzerajúcich“ sexuálnych partnerov, dôležité je dodržiavať pravidlá bezpečného sexu.
Povedomie o pohlavne prenosných chorobách nie je na Slovensku nijak veľké. S HIV infekciou to nie je žiadna sláva, ale aj o ostatných chorobách toho ľudia vedia ešte menej.
shutterstock_14564380partia

A čo vy?

Prinášame rozhovor so sexuológom Ivom Procházkom
Zažiť počas leta milostné dobrodružstvá asi nie je nič neobvyklé, ako sa ale pri prípadnom sexe správať s ohľadom na svoje zdravie?
Nekoitálne praktiky, teda petting či vzájomná onanovanie, sú menej rizikové ako nechránená súlož. Keď už máme pohlavný styk, chceme si ho užiť, a tak na možné riziká moc nemyslíme. Preto je dôležité mať používanie kondómu zautomatizované. Vždy pri náhodnej súloži použiť kondóm by mal byť podobný zvyk ako si každé ráno vyčistiť zuby. Samozrejme že existujú ľudia, ktorí si ráno zuby nečistia, rovnako ako tí, ktorí kondóm nikdy nepoužívajú. Tým ale nezostáva nič iné ako veriť na šťastný osud.
Stále teda platí, že pri sexe s neznámym partnerom máme trvať na použití kondómu?
Určite. Kondóm chráni veľmi spoľahlivo pred vírusom HIV a menej spoľahlivo aj pred inými chorobami. Nie je možné si myslieť, že keď je môj partner mladý, pekný, vzdelaný, tak bude tiež zdravý. Mimochodom, kondóm je na mieste použiť aj pri orálnom sexe. Kým prenos HIV je týmto spôsobom málo častý, tak prenos iné kontaminácie vylúčiť nedá, a ak dôjde k prenosu iné choroby, môže to uľahčiť aj prenos vírusu HIV, ak bol partner HIV pozitívny. Napriek tomu kondóm pri orálnom sexe používa len málokto.
Bshutterstock_1923297
Predstava, že si stačí vyberať „zdravo vyzerajúceho“ sexuálneho partnera, je asi bohužiaľ častá …
Podobne ako si len málokto pripúšťa, že by mohol ochorieť rakovinou, tak si veľa ľudí neuvedomuje, že by sa mohli nakaziť pohlavne prenosnou chorobou. Navyše sa jedná o choroby stigmatizovane, a tak sa mnoho ľudí mylne domnieva, že „tí slušní“, za ktorých sa samozrejme považujú, ochorieť nemôžu. Len na okraj, už pri prvom rozšírení syfilisu ju obyvatelia Talianska označili za „francúzsku choroba“, pretože slušní Taliani predsa niečo také nemohli mať. Podobne si dnes nemyslíme, že by sme sa mohli nakaziť, pretože moji partneri – hoci som ich mal alebo mala niekoľko desiatok – boli samí „normálne a slušní“ ľudia. To je pochopiteľne nezmysel.
K nechránenému sexu s partnerom, ktorého sexuálnu a ani zdravotnú minulosť nepoznám, napriek tomu čas od času dôjde. Je možné ešte niečo „zachrániť“?
V tej chvíli nemá cenu používať nejakú dezinfekciu. Tá môže paradoxne ešte sliznicu poškodiť a prenos iné choroby uľahčiť. Dôležité je zachovať si chladnú hlavu a konať. Neznámy partner vždy môže byť HIV pozitívny, o svojej nákaze nevie a práve krátko po nakazení je vysoko infekčný. Pre mnoho ľudí to môže znieť prekvapivo, ale nechránený styk s partnerom, ktorý nepozná svoj HIV stav, je rizikovejšie ako nechránený sex s HIV pozitívnym partnerom, ktorý svoj stav pozná a je liečený. Pretože pri tom sa množstvo vírusu v telesných tekutinách liečbou znížilo na malé množstvo. Takže v prípade náhodného nechráneného styku s partnerom, ktorého stav nepoznáme, existuje možnosť žiadať najlepšie ten istý deň (alebo najneskôr do 48 hodín) v HIV centre infekčnej kliniky o podanie postexpozičnú profylaxiu (PEP), ktorá znižuje riziko nákazy. Je potrebné počítať s užívaním protivírusových liekov po dobu štyroch až šiestich týždňov. Táto profylaxia nie je určená pre tých, ktorí majú náhodné nechránené styky opakovane, ale pre tých, ktorým sa to stalo výnimočne, a inak praktizujú bezpečný sex. Tiež, zrejme v dôsledku psychických obáv, sa často pri tejto profylaxii objavujú vedľajšie účinky.
shutterstock_4466368
Čo by ľudia mali určite vedieť o pohlavne prenosných chorobách?
Predtým sa v súvislosti so sexuálnym prenosom veľa hovorilo o takzvaných klasických pohlavných chorobách, teda hlavne kvapavke a syfilisu, ale sexuálny prenos je možný aj u žltačiek, samozrejme HIV, dosť pribúda chlamýdiovej infekcie. Pri sexe sa môže preniesť aj svrab, ktorý by asi málokto za sexuálne prenosnú chorobu považoval. Od veci nie je ani poznať základné príznaky, ako sú výtoky, vredy, vyrážky alebo bradavičky, pálenie či svrbenie v močovej trubici alebo v pošve. Napríklad červenoružová nesvrbiaca vyrážka pri syfilise sa neobjaví v mieste pohlavných orgánov, ale na trupe. Syfilitický takzvaný tvrdý vred sa u heterosexuálnych mužov zvyčajne objaví na genitáliách, u žien a mužov, ktorí majú sex s mužmi, môže byť skrytý na iných miestach. K príznakom tejto choroby ale taktiež patria depresia alebo bolesť hlavy. Ak potom človek spozoruje u svojho partnera niektoré z možných príznakov pohlavne prenosných chorôb, mal by radšej od sexu odstúpiť.
Môže dôjsť k nákaze, aj keď je partner zatiaľ bez príznakov?
Áno, nakazený človek môže byť infekčný aj niekoľko dní predtým, než sa príznaky prejavia. Takže lepšie než prehliadka genitálií partnera nás ochráni, keď máme prvý styk s partnerom až po určitej dobe (vernej) známosti. Väčšina pohlavných chorôb sa prejaví do mesiaca. Dokonca aj HIV pozitívny sú najinfekčnejší prvý mesiac od nákazy. Vlastné infekcie potom môžu prebiehať aj niekoľko rokov bez príznakov a možno ju odhaliť iba HIV testom z krvi po 2 až 3 mesiacoch od rizikového správania. Iná pohlavná choroba, trichomoniáza, u mužov prebieha úplne bezpríznakovo a zistiteľná je len u žien. Naopak napríklad kvapavka sa zvyčajne prejaví do týždňa.