Marihuana na bolesť nepomáha?

1751

V poslednej dobe sa objavilo veľa štúdií a informácií o zázračných účinkoch marihuany. Má okrem iného tiež pomáhať liečiť chronické bolesti. Práve tejto informácie sa chytilo veľa ľudí, pretože radšej chcú užívať prírodnú marihuanu ako syntetické opioidy.

Lenže nová štúdia vyvracia tento trend a hovorí jasne – marihuana bolesť nelieči lepšie ako opioidy.
Štúdia bola publikovaná v odbornom magazíne The Lancet a jej závery možno zhrnúť asi takto. Ľudia, ktorí trpia dlhodobými bolesťami, ktoré nemajú pôvod v rakovine, a používajú prípravky na báze kanabisu, nemajú lepšie výsledky a „skóre bolesti“ ako tí, ktorí ich neužívajú a naopak užívajú len opioidy.

Vedúci výskumu bola Dr Gabrielle Campbellová z univerzity v Novom Južnom Walese v Austrálii. Tá zhromaždila 1514 dospelých z celej krajiny, ktorým boli predpísané na bolesť opioidmi a užívajú ich aspoň pol roka. Tí vyplnili veľmi podrobný dotazník, kde sa ich okrem iného Campbellová pýtala aj na užívanie ďalších prípravkov na báze kanabisu. Tí, ktorí ich užívali, potom prekvapivo v ďalšej časti dotazníka uviedli, že ich bolesti sú väčšie a celkovo silnejšie „skóre bolesti“, teda akú veľkú bolesť v priebehu liečby cíti.

Autori tiež nenašli žiadnu súvislosť medzi užívanie kanabinoidných prípravkov a znížením užívania opioidov. Ľudia užívajú opioidy v rovnakej miere, len si k tomu pridajú ešte kanabinoidné prípravky. K zníženiu užívania liekov teda kanabinoidy nevedú, alebo aspon štúdia nič také nepreukázala.

Autori štúdie však nespochybňujú, že kanabinoidných lieky môžu pomáhať alebo zmierňovať bolesť. Iba upozorňujú na to, že subjektívne sa po ich užívaní ľudia necítia lepšie a že ani nie je preukázané, že by viedli k znižovaniu užívanie iných liekov. Svoju úlohu v tom, ako človek vníma bolesť, hrá aj vek, pohlavie a ďalšie faktory, rovnako ako podstata samotného zdravotného problému. Autori štúdie sú si vedomí, že svojimi závermi zrejme vyvolajú v Austrálii vášnivú debatu.