Mariňák, ktorý zabil \"amerického snipera\" Kylea, dostal doživotie

2894

    Routh podľa obžaloby zabil 2. februára 2013 Kylea a jeho priateľa Chada Littlefielda na strelnici Glen Rose, asi 110 kilometrov juhozápadne od mesta Fort Worth. Prípad pritiahol ohromný záujem, najmä preto, že Eastwoodov film je v Amerike veľmi populárny a za necelé dva mesiace premietania zarobil okolo 300 miliónov dolárov. Dostal sa aj medzi kandidátov na Oscara a získal cenu za zvukové efekty.


Chris Kyle

    Porota v mestečku Stephenville neuznala snahu obhajoby vykresliť dvadsaťsedemročného Routh ako duševne chorého človeka, ktorý kvôli vojenskej službe trpí postraumatickou poruchou a prepukla u neho schizofrénia. Štátna zástupkyňa Jane Starnesová v záverečnej reči uviedla, že obvinený konal chladne a s rozmyslom, keď čakal, až Kyle na strelnici vyprázdni svoju zbraň, a potom ho aj Littlefielda zastrelil.

    Routh bol v Iraku a na Haiti a z námorníctva odišiel v roku 2010. Potom, čo zabil oboch bývalích vojenských druhov Kylea a Littlefielda, odišiel v Kyleovu aute k sestre a k vraždám sa priznal, jeho vyjadrovanie bolo ale často zmätené.

    Kyle bol nasadený v Iraku štyrikrát a má na konte najviac „zárezov“ zo všetkých amerických ostreľovačov. Jeho domovský štát Texas ho uctieva ako hrdinu a nechal ho pochovať na štátnom cintoríne vedľa svojich najslávnejších rodákov.