Spôsobuje otravu krvi, odumieranie tkanív, neprežije viac ako polovica postihnutých! O desivej »mäsožravej baktérii« Vibrio vulnificus, na ktorej nákazu pred necelými dvoma týždňami doplatil Čech (63) v Bulharsku aj turista na Floride, odpovedal v rozhovore pre časopis Zdraví vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity docent Rastislav Maďara.
Čo je táto baktéria zač?
„Vibrio vulnificus je potenciálne nebezpečná baktéria, ktorej infekcia môže byť aj smrteľná, ak spôsobí tzv. Sepsu, ľudovo označovanú ako otrava krvi. Práve sepsa je často sprevádzaná infekciou kože a odumieraním mäkkých tkanív. Zomiera viac ako polovica postihnutých, väčšinou do 72 hodín od hospitalizácie. „
Aké ďalšie komplikácie okrem otravy krvi hrozí?
„Menej časté komplikácie zahŕňajú zápaly pľúc, mozgu či jeho obalov alebo zápal kĺbov.“
Päťdesiatdeväťročný muž zomrel v nitrianskej nemocnici na nebezpečnú chrípku
Ako sa človek najčastejšie nakazí?
„Vstupom baktérie do otvorenej rany, pokiaľ je vystavená teplejšej morskej vode, alebo je možná v črevnej forma nákazy pri požití nedostatočnej tepelne upravených rýb a morských plodov vylovených v kontaminovaných vodách.“
Pre koho je baktéria najviac nebezpečná?
„Rizikovými faktormi pre vznik tohto stavu sú chronická choroba pečene, ako napr. Cirhóza, chronická vírusová hepatitída B alebo C, ale aj cukrovka, choroba obličiek, reumatoidná artritída, prípadne krvné problémy.“
Už aj v Česku sa objavil nebezpečný očný červ, prenáša ho vinná muška!
Ohrozuje viac mužov, alebo ženy?
„Infekcia Vibrio vulnificus sa vyskytujú oveľa častejšie u mužov ako u žien, podľa niektorých štúdií sa zdá, že by určitú ochranu mohol poskytovať ženský hormón estrogén.“
V čom spočíva liečba?
„Proti danej baktérii účinkujú antibiotiká, musí sa však nasadiť včas, niekedy v kombinácii s chirurgickým výkonom. Aj tak však môže zanechať trvalé následky alebo skončiť úmrtím.“
Kde sa baktérie vyskytuje?
„Baktérie Vibrio vulnificus sa vyskytuje v teplejšej morskej vode, v ústí riek a brakických vodách, kde sa sladká voda mieša so slanou.“