Rovnako ako človek, aj pes sa môže zadusiť, keď nešťastnou náhodou vdýchne kúsok jedla. Podľa veterinára Milana Štourače sú najohrozenejšou skupinou šteňatá a malé alebo mini plemená psov. Ako vášho psa správne kŕmiť?
„Nie je pri tom v podstate potrebné, aby krmivo priamo vdýchol, stačí prehltnúť relatívne veľký kus mäsa, kosti, jablká, ktorý uviazne v hrdle a tlačia až tak, že znemožňuje dýchanie,“ vysvetlil MVDr. Milan Štourač.
Psy páchajú hromadné samovraždy na tomto moste. Nikto nechápe prečo!
Často pritom podľa neho nejde ani o veľké kusy, ako skôr o rýchlosť príjmu krmiva, kedy vo svorke sa snaží každý čo najrýchlejšie urvať pre seba, čo môže. Tu je riziko vyššie a trvá aj pri kŕmení granulami. „Vždy pri kŕmení buďte prítomní! Štát sa môže kedykoľvek čokoľvek,“ zdôrazňuje odborník.
Tipy pre zlepšenie trávenia
Ak začnete psa kŕmiť domácim žrádlom, napríklad surovým mäsom s kosťami, berte na vedomie, že kosti môžu psovi zaskočiť, ak nie je na ne zvyknutý, varuje server AnimalWised.
Rozdeľte kŕmenie do dvoch porcií: jednu mu dajte na poludnie, druhú večer. Psovi to pomôže s trávením a zníži to pravdepodobnosť, že všetko zožerie príliš rýchlo.
Pán mu zomrel pred štyrmi mesiacmi. Psík na neho ale stále čaká pred nemocnicou
Tráviacemu procesu môže pomôcť, keď pridáte vodu alebo nesolený kurací vývar. Suché jedlo sa totiž v psom hrdle môže zlepiť do jednoliatej masy. Pomôže to najmä psom, ktorým sa tvorí málo slín.
Vlhké psie žrádlo (sáčky / konzervy) tvorí z veľkej časti voda (50-70%), preto len ťažko psovi zaskočí. Môžete svojmu psovi dať denne jednu porciu vlhkého žrádla a druhú suchého. Alebo ich môžete miešať v rámci jednotlivých porcií.
Niektoré domáce kŕmenie môže utvárať dusivé gule, napríklad ryža, zvlášť keď tvoria väčšinu daného žrádla.
Tiež psom nedávajte potraviny, ktoré sú pre nich vyložene nebezpečné, ako cibuľa či čokoláda.
Čas kŕmenia má vplyv na psie trávenie
Nekŕmte psa tesne pred, alebo po fyzických výkonoch. Môže to spôsobiť dusenie, bolesti brucha, ba dokonca pretočení (torziu) žalúdka.
Večer nedávajte psovi veľké porcie. Pokiaľ ho kŕmite raz denne, robte tak okolo poludnia.
Vedeli ste, že jesenné depresie sa nevyhýbajú ani psom a mačkám?
Vyberajte si chvíle, kedy je pes v kľude. Pokiaľ ho nakŕmite vzrušeného, ďaleko skôr mu zaskočí.
Ak vám príde, že sa váš psík aj cez všetky rady stále zakuckáva, vezmite ho k veterinárovi, môže to byť aj nejakou chorobou.