Ulice Portlandu pôsobí zo zverejnených záberov doslova ako jedno obrovské trhovisko plné drog. Situácia v demokratickom meste sa podľa serveru Fox News vymkla kontrole. Oregon bol prvým štátom v USA, ktorý vďaka opatreniu 110. dekriminalizoval držanie množstva heroínu, metamfetamínu, LSD, oxykodónu pre osobnú potrebu. To podľa odborníkov viedlo k eskalácii násilia, krádeží alebo znásilňovania. Ľudia si pichajú drogy na ulici za bieleho dňa a pôsobia ako armáda mŕtvych.
Zo snímok z amerického Portlandu mrazí. Na každom rohu stoja narkomani a cez deň si akoby nič vpichujú drogy priamo pod kožu. Heroín, pervitín alebo fentantyl. Nárast počtu narkomanov je v meste, ale aj na celom území USA, podľa médií nekontrolovateľný. Oregon je na druhom mieste medzi americkými štátmi, pokiaľ ide o zneužívanie návykových látok, pričom takmer každý piaty dospelý je závislý.
Situáciu zrejme neprospelo opatrenie 110., ktoré si sami odhlasovali obyvatelia regiónu. To prakticky dekriminalizovalo držanie malého množstva drog. Narkoman teraz dostane za držanie tvrdej drogy pokutu maximálne do 100 eur. Pokiaľ ale policajtom sľúbi, že zavolá na špeciálnu linku pomoci, nemusí platiť nič, informoval server Fox News.
Cieľom je prepojiť užívateľov drog so službami a liečbou namiesto toho, aby boli posielaní za mreže. Tento experiment sa však vraj míňa svojim účinkom. Liečbu v doterajšej dobe podstúpilo menej ako percento drogovo závislých ľudí.
„Je to tragédia a zranenia, ktoré sme si spôsobili sami,“ zúfal si odborník cez drogovú závislosť David Murray. Dwight Holton, generálny riaditeľ spoločnosti Lines for Life, povedal Fox News, že na horúcu linku pomoci zavolalo iba 116 ľudí.
Situácia v Oregone je pritom podľa okresného prokurátora Kevina Bartona kritická a kriminalita je na vzostupe. „Úplne jasne vidíme, že držanie drog bolo dekriminalizované, vzrástla majetková kriminalita a tiež násilná kriminalita,“ povedal.