Mexickí archeológovia objavili 1300-ročné sochy majských bojovníkov

928

Mexickí archeológovia objavili dve 1300-ročné vápencové sochy mayských bojovníkov s vytesanými hieroglyfickými nápismi.

K unikátnemu nálezu došlo v ruinách bývalého mayského mesta Toniná v štáte Chiapas na juhu Mexika. Vedci očakávajú, že objav vrhne nové svetlo do výskumu obdobia súmraku civilizácie Mayov.

Prvý vlci boli domestikovaní pred asi 23 tisíc rokmi na Sibíri

Sochy v životnej veľkosti zobrazujú zajatých mayských bojovníkov, ktorí sedia s prekríženými nohami a rukami zviazanými za chrbtom. Podľa nápisov vytesaných na bedrových rúškach a hrudi ide o zajatcov z mayského mesta Copán.

Nálezy sú materiálnym dôkazom aliancie mayských miest Copán a Palenque proti kráľovstvu Toniná v dlhoročnej vojne o kontrolu okolia strategickej rieky Usumacinta (688-714 n.l.), ktorá dnes tvorí hranicu medzi Mexikom a Guatemalou.

Islamský štát zavraždil v Palmyre archeológa, o mesto sa staral 50 rokov

Mnohí experti sa domnievajú, že k postupnému úpadku civilizácie Mayov po roku 820 n.l. mohli prispieť vnútorné rozbroje medzi jednotlivými mestskými štátmi.

Úplne sa dochovala len jedna zo sôch, zatiaľ čo druhej chýba hlava. Sprievodné nápisy dokazujú, že zajatí bojovníci kráľovstva Copán boli rituálne obetovaní počas osláv víťaznej bitky v Tonine okolo roku 695 n.l.

Archeológovia: Starí Mexičania chovali krížencov vlka a psa