Ukrajinský Cherson, ktorý počas niekoľkých mesiacov okupovali ruskí vojaci, teraz poskytuje množstvo mučiarní. Okupanti v miestnostiach mlátili a brutálne týrali nielen bývalých členov ukrajinskej armády, ale aj nevinných civilistov. Do zajatcov púšťali elektrický prúd, trhali im nechty a mnohé znásilňovali. Ukrajina zatiaľ hlási 90-tisíc prípadov ruských vojnových zločinov, pričom len v Chersone sa okupanti dopustili ôsmich tisíc z nich, kým mesto v novembri oslobodili ukrajinskí vojaci.
„Počula som, ako ženy a muži kričia, keď v kuklách vyťahovali ich telá von,“ povedala pre server DailyMail 42-ročná Svetlana Melnyková. Žena býva len kúsok od miesta, kde sa nachádza jedna z mučiarní. „Toto miesto bolo peklom na Zemi. Rusi boli tie monštrá, čo sem prišli. Všetci sme sa ich báli.“
28-ročný predajca Andrij Andrjuščenko strávil v mučicej kobke 47 dní po tom, čo ho kvôli kresleniu proukrajinských grafitti zatkli Rusi. „Mlátili ma a omotali mi elektrický drôt okolo genitálií a uší,“ spomínal Andrij. „Vtipkovali o tom, že zavolajú Zelenskému alebo Bidenovi, keď do mňa púšťali prúd, pretože to bolo napojené na starý telefón,“ dodal s odkazom na ukrajinského a amerického prezidenta.
„Bolo to peklo,“ pokračoval. „Vymlátili mi zuby a mlátili ma do bezvedomia. Na krk mi dali činky a za chrbát nôž a nútili ma drepovať. Myslel som si, že umriem.“
Ukrajina vyhrá, ale za akú cenu?
Svoj príbeh popísala aj 30-ročná záhradníčka Naďa Knjazová. „Rusi zatkli môjho manžela, keď tu boli, pretože býval v armáde,“ opisovala. „Zaviazali mu oči, mlátili ho a vyhrážali sa mu, že ho zastrelia, keď im nepovie, kde sú vojaci. Strašne som sa bála, ale po chvíli ho pustili. Ale vzali nám auto.“
„Chceli, aby s nimi spolupracoval, ale povedal im, že nič nevie,“ dodala Naďa. „Ukrajina túto vojnu vyhrá, ale za akú cenu? Zomrelo veľa ľudí. Rusi tu sú rok, čas uplynul od chvíle, keď sem priniesli teror.“
Dobový dokument odhaľuje mučiareň gestapa pod Eiffelovou vežou
Ruské vojnové zločiny po celý čas vojny mapujú ukrajinské úrady, tie doteraz napočítali bezmála 90 tisíc prípadov. „Rozmery tragédie sú oveľa väčšie,“ poznamenal šéf kancelárie prezidenta Andrij Jermak. „Keďže sme v skoro každom oslobodenom meste alebo dedine našli dôkazy mučenia a mimosúdnych popráv.“ Ukrajinské autority sa okrem iného obávajú, že počas okupácie boli znásilnené tisíce žien a detí.
Pred 60 rokmi vyšiel Benensonov článok o väzňoch svedomia (výročie)