Hlavný podozrivý zo znásilnenia a vraždy 14-ročného dievčaťa v západonemeckom Wiesbadene bol dnes zadržaný na severe Iraku. Podľa agentúry DPA o tom informoval nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Dvadsaťročný Iračan Alí Basar, ktorý žil od roku 2015 v Nemecku, minulý týždeň opustil s celou rodinou ubytovňu pre žiadateľov o azyl a náhlivo odletel do severoirackého Irbile. Prípad vyvolal na nemeckej politickej scéne ostrú debatu o migrácii aj práci úradov.
Podozrivý mladík podľa štátneho zastupiteľstva minulý štvrtok so svojím otcom, matkou a piatimi súrodencami náhlivo opustil Nemecko. Celá rodina odletela z letiska v Düsseldorfe do Istanbulu a ďalej do irackého mesta Irbile. Podľa nemeckých médií pritom udali na letenkách falošné mená. Pri kontrole na letisku sa na to však neprišlo.
Podľa Seehofera dvadsaťročného Alího Bašára zadržali na žiadosť nemeckej polície na severe Iraku v noci na dnes kurdské bezpečnostné zložky. „Proces vydania bude teraz prebiehať na základe medzinárodných pravidiel,“ uviedol minister vnútra.
Susannina vražda
Nemecké ministerstvo zahraničia už dopoludnia varovalo, že Nemecko nemá s Irakom zmluvu o vydávaní. V jednotlivých prípadoch je podľa hovorkyne však vydanie podozrivého možné, záleží to ale na vôli irackých úradov.
Štrnásťročná Susanna F. z Mainzu (Mainz) zmizla 22. mája. V stredu našli policajti jej telo v ťažko prístupnom teréne v okrajovej štvrti Wiesbadene. Vo štvrtok polícia informovala, že sa dievča stala obeťou „sexuálneho a násilného zločinu“. V súvislosti s činom polícia zadržala 35-ročného žiadateľa o azyl z Turecka, neskôr ho ale prepustila.
Devätnásťročná Maria išla z večierka, migrant ju znásilnil a zavraždil. Teraz dostal doživotie
Iračan Basar bol podľa skorších informácií nemeckej polícii známy. V minulosti bol podozrivý z účasti na niekoľkých bitkách, a dokonca aj zo znásilnenia jedenásťročné dievčatá v ubytovni pre azylantov. Do Nemecka prišiel v októbri 2015, kedy do strednej Európy po takzvanej balkánskej chodníku prúdili stovky tisíc utečencov. Nemecké úrady ale jeho žiadosť o azyl odmietli, proti čomu sa Basar odvolal.
Nemecko je v šoku
Prípad smrti 14-ročnej Susanny vyvolal na nemeckej politickej scéne ostrú debatu. Rad politikov varovala pred populizmom a paušálnym obviňovaním migrantov, podľa ďalších prípad vyvolal pochybnosti o prácu nemeckých úradov.
„Sme všetci hlboko zasiahnutí týmto odpudivým činom,“ uviedol Volker Bouffier, premiér spolkovej krajiny Hesensko, v ktorom Wiesbaden leží. Vyjadril pochopenie pre pobúrenie, ktoré čin vyvolal, populizmus podľa neho ale teraz ničomu nepomôže. Podľa predsedu liberálnej strany FDP Christiana Lindnera vyvoláva prípad množstvo otázok, okrem iného tú, ako mohla iracká rodina Nemecko pod falošným menom vôbec opustiť.
AFD viní Merkelovú
„Susanna je ďalšou obeťou pokryteckej a egoistickej vítacej politike spolkovej kancelárky Angely Merkelovej,“ uviedla na Twitteri politička protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko (AFD) Alice Weidelová.
AFD usporiada v sobotu v Mainzi, kde zavraždená Susanna žila, demonštráciu proti imigrácii pod heslom „Dosť! Konečne vyvodiť dôsledky „. Ďalšie podobné demonštrácie by sa mala uskutočniť aj v nedeľu. V oba dni sa budú v Mainzi konať aj demonštrácie proti rasizmu a nenávisti.