Nemecká polícia dopadla piateho podozrivého v kauze predvlaňajšej krádeže historických šperkov v Drážďanoch, pri ktorej vznikla škoda v prepočte okolo jednej miliárd eur. Všetci zadržaní patrí k arabskému rodinnému klanu z Berlína, ktorého príslušníci majú kriminálnu minulosť.
Pätica podľa kriminalistov v novembri 2019 vykradla Drážďanskú historickú klenotnicu Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Bulvárny list Bild, ktorý je najpredávanejším v Nemecku, vtedy ukradnuté cennosti vyčíslil až na jednu miliardu eur. Zástupcovia historické inštitúcie ale tvrdia, že hodnota odcudzených vecí je nevyčísliteľná.
Ak budú chcieť zlodeji šperky z lúpeže speňažiť, drahé kovy pretavia a diamanty prebrúsia
Polícia v súvislosti s prípadom dlho nikoho nezadržala, médiá preto špekulovali, že vyšetrovatelia ani napriek vypísanej odmene 500 tisíc eur stopu nemajú. Vlani v decembri ale polícia pri razii v Berlíne zadržala troch podozrivých a v decembri potom aj štvrtého.
V pondelok potom podnikla ďalší záťah, pri ktorom dopadla posledného z hlavnej skupiny hľadaných. Zadržaným je 22-ročné dvojča muža, ktorý skončil vo väzbe vlani v decembri. Vyšetrovatelia hľadajú ešte troch ďalších mužov, ktorí podľa nich s prípravou činu pomáhali.
Drsní lupiči prepadli majiteľa slávneho zámku a odniesli si korisť vo výške dvoch miliónov eur
Zadržaná pätica, ktorá je považovaná za hlavných strojcov, pochádza z arabského klanu Remmových. Ten sa v roku 2017 podieľal na krádeži stokilogramovej zlatej mince Big Maple Leaf v hodnote zhruba 3,75 milióna eur z berlínskeho Bodeho múzea.
Pred rokom za tento čin poslal súd troch mužov do väzenia. Rovnako ako v prípade šperkov z klenotnice, ani mincu sa doposiaľ nájsť nepodarilo. Odborníci sa obávajú, že páchatelia drahokamy vytrhali a cenné kovy roztavil a že rovnaký osud stretol aj mincu.
Lúpež storočia v Drážďanoch! Máme horúcu stopu, veria si policajti
Klenotnice Grünes Gewölbe leží v samom srdci historického drážďanského Starého mesta a patrí k najväčším v Európe. Uchovávané sú tu cenné historické zbierky Saska od renesancie až po klasicizmus. Vznikla v 16. storočí a verejnosti sú jej zbierky prístupné od roku 1724. Názov klenotnica bol odvodený od pôvodného malachitového náteru jej klenby.