Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu predsedu parlamentného školského výboru Mojmíra Mamojku , ktorý odobril tento výbor Národnej rady.
Pôvodne minister školstva Dušan Čaplovič navrhoval okresanie úväzkov na 69 hodín týždenne, aby obmedzil takzvaných lietajúcich profesorov. Nepáči sa mu, že učia na viacerých vysokých školách a nevenujú sa dostatočne vedeckej práci. Mamojka argumentoval tým, že 90 percent učiteľov má viac úväzkov, aby zaplatili účty.
Doplnil, že ani on nemá rád tri až štyri pracovné úväzky, ale je to predovšetkým na dekanoch a rektoroch. Ak má pedagóg slabé výsledky, nech ho vyrazí, dodal.
Rektori už teraz zavádzajú tvrdé kritériá, pripomenul. „Aby učiteľ, pedagóg, profesor nielen prednášal, ale robil aj vedu pre tú vysokú školu,“ doplnil Čaplovič.
Novela prináša aj predĺženie externého štúdia. Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého externistom potrvá bakalárske štúdium najmenej tri a najviac päť rokov.
Pri magisterskom štúdiu bude externistom trvať štúdium minimálne dva a maximálne štyri roky.
Mamojka pripomenul, že študent si sám určí tempo štúdia a keď získa potrebný počet kreditov za tri roky, skončí školu za tri roky.
„V pôvodnom návrhu bolo, že to musí byť sedem rokov a to sa mne nepozdávalo,“ odôvodnil svoj návrh Mamojka.
„Akreditačná komisia bude môcť nechať dnešnú dĺžku, či žiadať dlhšiu dĺžku. V praxi to podľa mňa povedie k tomu, že sa zachová dnešný stav,“ doplnil poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý