Minulý rok niekto z auta ukradol rádioaktívne látky, nie je to prvý prípad v USA

1305

Vlani bolo v texaskom San Antoniu z nákladového priestoru SUV ukradnuté dvom zamestnancom Amerického úradu pre energiu plutónium a cézium. Muži sa ubytovali cez noc v hoteli Marrior. Ráno bolo ich vozidlo prázdne.

O celej veci by sa verejnosť pravdepodobne nikdy nedozvedela, keby nebola vypátraná novinármi z Centra pre verejnú integritu, neziskova organizácia zameriavajúca sa na prípady, ktoré vláda utajuje. Čo je horšie, vzorky sa stále nenašli. Ide pritom o vysoko rádioaktívne látky, ktoré sú mimoriadne nebezpečné.
Hovorca Úradu pre energie vyhlásil následne, že vzorky boli veľkosti mince a mali iba zanedbateľné množstvo rádioaktivity. Nie je podľa neho žiadna stopa, kto by mohol za krádežou stáť, ani či išlo o úmyselné odcudzenie rádioaktívneho materiálu, alebo bol odcudzený skôr omylom. O druhej možnosti sa ale prikláňa polícia, pretože hotel bol v štvrti známej vysokou kriminalitou. Mohlo ísť o bežnú krádež a zlodeji ani nemuseli vedieť, čo vlastne berú.
Bez zaujímavosti tiež nie je fakt, že na čele Úradu pre energie stojí Rick Perry, veľký stúpenec Donalda Trumpa, popierač globálneho otepľovania a obhajca využívania fosílnych palív. Na jeho hlavu sa zniesla kritika, pretože jeho pracovníci nemali vôbec nechávať vzorky v automobile. Bezpečná manipulácia s rádioaktívnym materiálom je jednou z najdôležitejších činností, ktorú pracovníci úradu vykonávajú, a je prekvapujúce, že si počínali takto amatérsky.
Ako upozorňuje Centrum pre verejnú integritu, zďaleka to nie je jediný prípad, kedy sa malé množstvo rádioaktívneho materiálu niekde stratilo. Zo skladov americkej armády sa každý rok stratí niekoľko takých vzoriek a verejnosť sa o tom nikdy nedozvie. Zaujímavé je, že na rozdiel od civilných skladov nie sú tie vojenské pod neustálym dohľadom, aspoň to tvrdí správa Centra pre verejnú integritu. K stratám dochádza údajne tak často, že administratíva pre nich má skratku MUF (Material Unaccounted For). Snáď jediná trochu pozitívna správa pre Američanov stojí na konci dokumentu, kde sa píše, že Rusko je na tom v zabezpečení a nakladaní s rádioaktívnym materiálom ešte horšie ako Amerika.