Mníchov nie je len pivo a s ním spojený Oktoberfest

2131

Dnes v meste sídli BMW a v Allianz Arene hrá jeden z najlepších európskych futbalových tímov – Bayern München. V najkrajšom nemeckom meste sa nachádza i BWS Germanlingua, v ktorej som absolvovala týždenný intenzívny kurz nemčiny.

Rodina – výchovný tábor, či väzenie?

Jediný negatívny zážitok sa mi spája s nemeckou rodinou, v ktorej som vydržala dva dni a musela som sa presťahovať. Prečo? 70-roční obyvatelia mali sústavne nepríjemné poznámky. A to len preto, že som z krajiny, ktorá kedysi patrila k ZSSR. Volali ma „komunistka z východného bloku.“ Neustále mali narážky na – podľa nich – excentrický a frivolný život v oblasti na východ od ich „dokonalého“ štátu. Ešte som len vkročila do dverí a už sa na mňa sypala spŕška zákazov a príkazov. Nemohla som si kúriť v izbe, takže som zaspávala pri teplote 11 stupňov!!! V prvé ráno som si našla pred dverami izby hodenú vetrovku, lebo vraj tá patrí do izby. Poobede ma zase čakala v izbe zubná kefka – tá naopak nepatrí do kúpeľne. Domáci pán mi vynadal, že som neodostrela žalúzie až po horný okraj okna, že som prišla na večeru o pár minút neskôr, že som nezavrela dvere, keď som išla na dvadsať sekúnd do kuchyne alebo že som sa sprchovala o deviatej večer, atď. V utorok ráno (do Mníchova som prišla v nedeľu večer) som telefonovala s mamou. Zrazu na mňa začal domáci kričať a to bola posledná kvapka. O hodinu neskôr som napochodovala do školy so štvorstranovou sťažnosťou a pani, ktorá má na starosti výber rodín – mimochodom, Ruska – mi naobed našla mladú manažérku bývajúcu len dve ulice od samotného centra mesta. S radosťou som nahádzala všetky svoje veci do dvoch kufrov a po tom, ako som odovzdala kľúče od pekla, som si konečne začala užívať bavorskú metropolu.

Slovania držia spolu

BWS Germanlingua, ktorá má pobočku i v Berlíne, sa nachádza len tri minúty pešo od Marienplatz. Školu tvorí iba niekoľko tried a v čase, keď som tam študovala ja, bola viac-menej prázdna. V triede nás bolo trinásť, v celej jazykovke tak tridsaťpäť.
Úvodný test som spravila pomerne dobre, lebo som sa zaradila do úrovne B2 – teda vyššie pokročilý. Dôležitým prvkom triedy bol Wolfram, postarší Nemec, ktorý vynikajúco ovládal niekoľko cudzích jazykov, vedel čítať azbuku a mal hromadu informácií o Slovensku. Hodiny neboli len o drilovaní gramatiky a čítaní krkolomných nemeckých slov. Navzájom sme spoz-návali svoje krajiny. Vedeli ste napr. že vo Francúzsku majú známkovací systém od jednotky po dvadsiatku? Alebo že podľa prieskumov veľa Rusov ešte v živote nevyskúšalo vodku?
Bola som v triede iba týždeň, ale stačilo to na to, aby som si spolužiakov obľúbila. Spoznala som ľudí z krajín, v ktorých som v živote nebola. Francúza Pierra, Fínku Johannu, ktorá žije až na hraniciach s Laponskom, dvoch Holanďanov, či Rusku Mashu z Vladivostoku. Partičku tvorila i Maďarka Zsuzsanna, Slovinka Ana, Talianka Consuelo, Briti Mark a Will, či Švajčiarka Alexa. Ako som to zažila už v Londýne, Slovania držia spolu. Ostatní spolužiaci nechápali, keď sme sa spoločne s Anou a Mashou smiali nad tým, ako podobne naše jazyky znejú. I z Nemecka som odchádzala s ďalšou zásobou ruských slovíčok.

Rozlúčkový obed

Výhodou BWS Germanlingua bola domáca atmosféra. Škola je taká malá, že každý každého pozná. Ráno pred vyučovaním si môžete v kuchynke uvariť čaj alebo kávu. Ak potrebujete napísať e-mail domov, škola má k dispozícii niekoľko počítačov a WIFI. V „obývačke“, ktorú tvoria pohodlné fotelky, si môžete prečítať aktuálne nemecké magazíny a dennú tlač. Ak meškáte na vyučovanie, nič sa nestane. Ale nečakajte, že sa na hodinách budete ulievať. Každý sa musí zapojiť do konverzácie a dennodenne si treba robiť domáce úlohy. 
Ak strávite v Nemecku viac ako dva týždne, môžete absolvovať skúšku na získanie Goethe Zertifikat. V prípade, že ste v Mníchove na kratšiu dobu, dostanete iba diplom s uvedením vašej jazykovej úrovne.
Škola okrem zlepšenia jazykových schopností ponúka i rôzne aktivity. Každý týždeň prehliadku historického centra, výlety mimo Mníchov, či posedenie v záhradnej pivnici. Ak sa dostanete do triedy s Wolframom, môžete očakávať rozlúčkový obed. V piatok, deň pred odchodom, sme sa všetci zložili na typickú bavorskú špecialitu Weisswurst, sladko-korenistú omáčku, pečivo a kávu. Weisswurst nevyzerá príliš lákavo, ale ak sa naň skúsite nepozerať, určite vám zachutí. Bavori k nemu popíjajú skôr pivo ako kávu, ale vzhľadom na to, že sme boli na pôde školy, museli sme si dobre vychladené pivo odpustiť.
Ak máte záujem o jazykový pobyt v Nemecku, napíšte do vyhľadávača heslo INTACT. Česká agentúra vám umožní štúdium nielen v Mníchove, ale i v Berlíne, Drážďanoch, či v Regensburgu. Ceny a rôzne poplatky sú lacnejšie ako na Slovensku a výber väčší. Ak napr. dávate prednosť Rakúsku, či Švajčiarsku, môžete sa zdokonaliť v nemeckom jazyku aj tam. Stačí ísť na jeden pobyt a ďalší máte so zľavou. Takže sa v marci chystám do švajčiarskeho Zürichu a nepochybujem, že budem opäť spokojná.
Agentúra neponúka len štúdium nemčiny, ale i angličtiny, španielčiny, taliančiny, arabčiny, čínštiny, ruštiny, japončiny a ďalších jazykov.

Oplatí sa vidieť v Mníchove … TOP 5

Marienplatz a jeho okolie: Pulzujúce námestie v centre mesta, ktorému dominuje Neues Rathaus, je neustále plné turistov, ale i domácich. Návštevníci si radi pochutnajú na skvelom bavorskom pive v niektorom z okolitých podnikov. Od Marienplatz je to len na skok k Altes Rathaus, Múzeu hračiek, či k Frauenkirche. Frauenkirche je známy predovšetkým „diablovou stopou.“ Povesť vraví, že vnútri svätostánku sa nachádza odtlačok čertovho kopýtka. Niečo také tam naozaj je, ale podľa mňa ide iba o obyčajnú dieru v dlažbe. 

Olympiapark: Mníchovský olympijský park je bezpochyby najznámejším komplexom, kde sa konali novodobé olympijské hry a radí sa k architektonickým skvostom posledných desaťročí. Symbolom LOH v roku 1972 bola Olympiaturm, ktorá sa i dnes týči do výšky 290 metrov. Za poplatok si môžete pozrieť hlavný športový stánok OH – Olympiastadion, kde sa okrem futbalových zápasov konali i atletické disciplíny. Zadarmo nakuknite do plavárne, prejdite sa okolo vodného kanálu, či jazera a vyjdite na tzv. Olympijský kopec. Chodník naň bol vytvorený z kameňov, ktoré zostali po zbombardovaných domov v 2.svetovej vojne. Ak ste na výlete s deťmi, zoberte ich do Sea Life Munich. V prípade, že sa zaujímate o automobilový priemysel, určite vás poteší návšteva Múzea BMW a pohľad na budovu, kde sídli vedenie spoločnosti. Vodný svet i múzeum stoja v bezprostrednej blízkosti olympijského parku a olympijskej dediny.

Deutsches Museum: Na tzv. múzejnom ostrovčeku stojí Nemecké múzeum a z oboch strán historickej budovy tečie rieka Isar. Je najväčším múzeom vedy a techniky v Európe. Kladie dôraz na vzdelávanie zábavnou formou, preto si návštevníci môžu niektoré vystavené exponáty i vyskúšať. Odporúčam predovšetkým oddelenie farmaceutiky, astronómie a námorníctva. Vstupné pre študenta stojí 3 eurá.

Englischer Garten: V 18.storočí sa jeden americký podnikateľ rozhodol navrhnúť záhradu, ktorá by evokovala napr. londýnsky Hyde Park. Veď aj pri stavbe symbolu mníchovskej Anglickej záhrady – Čínskej veže – sa inšpiroval pagodou v Kew Gardens. Stredom preteká riečka Eisbach a na jej brehoch sa v letných mesiacoch vyhrievajú nudisti. Englischer Garten sa delí na južnú a severnú časť. Stačí navštíviť tú južnú, ktorá začína neďaleko Bavorského múzea. Určite nevynechajte japonskú čajovňu, Monopteros (Chrám lásky) a Kleinhesseloher See.

Nymphenburg: Zámok kráľovskej rodiny slúžil ako letná rezidencia. Palác, ktorý bol postavený v 17.storočí, je známy predovšetkým svojimi rozsiahlymi záhradami, fontánami, jazerami a pavilónmi. Nachádza sa tu známa Schönheitengalerie, kde kráľ Ľudovít I. vystavoval obrazy najkrajších mníchovských žien. Pred portrétom jeho milenky Loly Montez dnes stoja davy ľudí ako v Paríži pred Mona Lisou. Nymphenburg ponúka okrem oddychu v blízkych lesoch i múzeum porcelánu, či výstavu kočov. Lístok do všetkých miestností a pavilónov stojí 8 eur, záhrady sú zadarmo.

Kde nakupovať …

Všetko dôležité nájdete v obchodných domoch Karstadt, Galleria Kaufhof, či Ludwig Beck. Odporúčam najmä prvý menovaný. Karstadt stojí nielen oproti Hauptbahnhof, ale i v štvrti Schwabing nad zastávkou metra Münchner Freiheit. Ak chcete nakupovať iba oblečenie, odvezte sa k OEZ (Olympia Einkaufszentrum), kde na niekoľkých poschodiach natrafíte na lacnejšie, ale i drahšie módne kúsky.
Kníhkupectiev je v Mníchove nespočetne veľa, ale to najlepšie sa nachádza priamo na Marienplatz. Sedem poschodí plné kníh všetkých žánrov a jazykov a nikto neodíde s prázdnymi rukami.
Športoví fanúšikovia rozhodne musia navštíviť obchod FC Bayern München. Stačí ísť pred odletom domov na terminál 1 a ocitnete sa v raji červeno-bielych suvenírov, ktoré odkazujú na najznámejší nemecký futbalový tím. Majú tu všetko možné od dresov, cez šiltovky, perá, zošity, poháre s logom klubu až po obojok na psa vo farbách Bayern München. Adresy ďalších fan-shopov nájdete na www.fcbayern.de/shop.

Okolie Mníchova

Ak zostanete v Mníchove dlhšie ako týždeň, určite nevynechajte návštevu Neuschwansteinu. Romantický zámok pod Alpami je najznámejšou bavorskou atrakciou a stal sa predlohou pre Cinderella Castle v Disney World. Neuschwanstein dal postaviť kráľ Ľudovít II, ktorý bol známy ako zasnívaný romantik a milovník opier, predovšetkým tých od Richarda Wagnera. Žil v rozprávkovom zámku, ale jeho koniec bol skôr tragédiou. Dobrovoľne sa utopil v jazere neďaleko Mníchova po tom, ako ho prehlásili za psychicky chorého.
V prípade, že dávate prednosť miestam, ktoré nie sú preplnené turistami, navštívte Starnberger See. Z Mníchova sa k jazeru dostanete S-Bahn č.6 a môžete si pozrieť zámoček Possenhofen, kde vyrastala rakúska cisárovná Sissi.
Z bavorskej metropoly je to len na skok do Regensburgu, Augsburgu, či rakúskeho Salzburgu. Silnejšie žalúdky môžu navštíviť koncentračný tábor v Dachau, ktorý bol prvým táborom tohto druhu. Dopravíte sa k nemu S-Bahn č.2. Na mieste, kde zahynulo viac ako 30 000 ľudí, v súčasnosti návštevníci uvidia zrekonštruované cely, pôvodné krematórium a plynové komory, ktoré sa nikdy nepoužili.

Veronika