Moderné princípy ošetrovania pacientov presadila Florence Nightigalová

1870

Florence Nightigalová sa narodila sa 12. mája 1820 v Taliansku. Dcéra z bohatej šľachtickej rodiny si musela vybojovať možnosť pracovať pre chorých. V jej časoch sa totiž ošetrovateľky v nemocniciach považovali za niečo podobné ako prostitútky a venovať sa tomuto povolaniu bolo pre mladú dámu čosi neslýchané. Dlhých jedenásť rokov Florence trvalo, kým jej rodina umožnila zamestnať sa v nemocnici. Dovtedy (v roku 1850) absolvovala krátky pobyt v nemeckom vzdelávacom zariadení pre diakonisy v Kaiserswerthe (stará časť Düsseldorfu), kde sa oboznámila s moderným prístupom k starostlivosti o pacientov. V roku 1853 konečne začala pracovať v londýnskej nemocnici (Hospital for Invalid Gentlewomen).

Keď začala Krymská vojna a na verejnosť prenikli informácie o žalostnom stave britských vojenských nemocníc v Turecku, v ktorých ranení umierali ako na bežiacom páse, obrátila sa na ňu kráľovská komisia so žiadosťou o pomoc. Florence Nightigalová s tímom narýchlo vyškolených ošetrovateliek odcestovala v roku 1854 do Turecka a napriek odporu lekárov sa dala do diela. V nemocnici v Scutari zorganizovala personál a manželky vojakov. Postarala sa o prísun zásob, pranie bielizne, čistenie a vetranie všetkých priestorov. Zmobilizovala finančné zdroje z vlasti, za ktoré nakúpila zariadenie do nemocníc. Jej cieľom nebola zdravotná starostlivosť, ale hygienické prostredie, primeraná strava, pokoj a ticho pre zranených. Bola presvedčená, že komplexná starostlivosť o chorého, o jeho fyzické aj mentálne zdravie v súčinnosti s vľúdnym prístupom personálu sú kľúčovou cestou k uzdraveniu. Nocou sa jej postava s malou lampou ticho zakrádala nemocnicou, aby skontrolovala, či je všetko v poriadku a pacientom nič nechýba. Vojaci ju začali volať dáma s lampou a považovali ju za anjela, ktorý im priniesol záchranu. Historky o jej obetavosti sa objavili aj v tlači.

Po skončení vojny v roku 1856 sa vrátila do vlasti a všetky sily vložila do reformy starostlivosti o pacientov. Pri práci v kráľovskej komisii využívala na podporu svojich zámerov aj štatistiku (bola totiž výbornou matematičkou). Pozornosť členov komisie udržiavala napríklad názornými tzv. koláčovými grafmi. Z fondu, ktorý založili vďační občania založila v roku 1860 pri Nemocnici svätého Tomáša v Londýne školu pre ošetrovateľky, ktorá niesla jej meno. V tom istom roku vyšli jej Poznámky k ošetrovaniu (Notes on Nursing), ktoré sa stali bestsellerom.

História najväčšieho škandálu v dejinách farmaceutických spoločností

Počas pôsobenia v Turecku prekonala závažné ochorenie (tzv. krymskú horúčku), následky jej zostali do smrti. Napriek tomu, že bola často pripútaná na lôžko, neustále pracovala. Jej reformu starostlivosti o chorých a vzdelávanie ošetrovateliek prevzal celý svet a mnohé jej princípy sa zachovávajú dodnes. Florence Nightigalová zomrela 13. augusta 1910 vo veku 90 rokov v Londýne.