Mol popiera korupciu

721

Konštatuje to piatkové vydanie maďarského denníka Népszabadság, ktorý sa odvoláva na informáciu právneho riaditeľa Molu Pála Karu.
Hangarn dováža sírovú naftu

Spoločnosť Hangarn, ktorá je registrovaná na Cypre, dováža z Ruska pre Mol ťažkú sírovú naftu zlej kvality, ktorú potom v rafinérii v Tiszaújvárosi zbavia síry a produkt ďalej predávajú.

Podľa denníka doposiaľ táto skutočnosť nebola zverejnená v diskusii, ktorá sa týkala otázky vzťahu Molu k dvom na Cypre registrovaným podnikom Hangarn a Ceroma.

Chorvátsky podnikateľ Robert Ježič pred časom chorvátskej prokuratúre a potom aj súdu tvrdil, že v rokoch 2008 a 2009 bol vtedajší premiér Ivo Sanader podplatený prostredníctvom týchto firiem.

Korumpovaním sa malo dosiahnuť, aby si Mol zabezpečil právo vedenia chorvátskej spoločnosti INA tak, že by sa síce Mol stal najväčším akcionárom, ale jeho podiel by nepresiahol 50 percent.

Ježič, ktorý ako podnikateľ získaním práv vedenia Molu v INA utrpel škodu, nepodložil ničím svoje tvrdenia, napriek tomu mu prvostupňový súd dal v utorok za pravdu a Sanadera odsúdil na desať rokov, píše Népszabadság.

Mol sa bráni
Mol vehementne popieral už prvé správy o korupcii, pričom okrem iného vyhlasoval, že nikdy nemal žiadne vlastnícke vzťahy s uvedenými cyperskými spoločnosťami.

Za ich vlastníka sa na budapeštianskej prokuratúre a pred súdom v Záhrebe vyhlásil majiteľ ruskej spoločnosti Rusnefť Michail Gucerijev. Rusnefť je jedným z ruských partnerov Molu.

Zo sumy desať miliónov eur, o ktorých hovoril Ježič, sa o piatich miliónoch preukázalo, že ich dve cyperské firmy naozaj poukázali Ježičovmu švajčiarskemu podniku.

Gucerijev tvrdil, že išlo o nákup pozemku od Ježičovho chemického podniku Dioki pre ruskú investíciu v oblasti energetiky.

Mol a ani Sanader teda podľa neho s tým nemá nič spoločné, navyše Ježič vraj neposkytol pozemok a nevrátil ani peniaze, ktoré sú doteraz na jeho švajčiarskom účte a kvôli čomu prebieha vo Švajčiarsku súdny proces.

Pred maďarskou prokuratúrou generálny riaditeľ Molu Zsolt Hernádi nepopieral, že Hangarn je jedným z dodávateľov Molu, ale o firme Ceroma vyhlásil, že o nej počuje prvýkrát, povedal denníku Kara.

Preverili transakcie za desaťročia
V súvislosti s Hangarnom sa vynára podozrenie, že drobnými preplatkami faktúr mohol cyperskej spoločnosti vyplatiť sumu, ktorú napokon poukázali na Ježičov účet.

Maďarská prokuratúra preto detailne preverila finančné transakcie uplynulých desaťročí medzi Molom a Hangarnom, nič podozrivé však nenašla.

Népszabadság konštatuje, že navyše je nepravdepodobné, že by v takejto záležitosti asistoval jeden z najväčších ropných magnátov Ruska.

Mol v súvislosti s kauzou vyhlasuje, že v zásade nie je jasné, načo by bolo potrebné podplácať, aby mohli kúpiť a s investíciami rádovo v stovkách miliónov eur zachrániť spoločnosť INA od krachu.

Môžu iniciovať občiansky proces
Po prípadnom právoplatnom dosúdení Sanadera môže chorvátska vláda iniciovať občiansky súdny proces na preverenie zmluvy o vedení INA, ale Mol – ako na to upozorňujú aj iní experti – zostáva aj tak najväčším vlastníkom INA.

Mol súčasne vyjadril nádej, že v tejto záležitosti, ktorú považuje za motivovanú chorvátskou vnútornou politikou, sa vášne upokoja a že Mol bude môcť pokračovať v rozvoji INA.

Expremiéra Sanadera usvedčili z prebratia nelegálnej provízie od rakúskej banky Hypo Alpe-Adria za dohodnutie pôžičky.

Rovnako mal vziať úplatok vo výške desať miliónov eur od maďarskej ropnej spoločnosti Mol za nevýhodnú privatizáciu bývalej chorvátskej štátnej ropnej spoločnosti INA.