Vláda varovala, že romantické tradície spojené so sviatkom zaľúbených sú „pascou“, ktorá zvádza mládež k nemorálnemu správaniu.
V prevažne moslimskej Malajzii neexistujú žiadne zákony, ktoré by sviatok zaľúbených oficiálne zakazovali. Tohtoročné oslavy však predchádzala vládou financovaná protikampaň s názvom „Pozor na pascu dňa sv. Valentína“.
Úrad pre islamský rozvoj Malajzie (JAKIM) v jej rámci distribuoval medzi moslimskými študentmi univerzít letáky, vyzývajúce na ignorovanie valentínskych osláv. Vicepremiér Muhyiddin Yassin vyhlásil, že sviatok sv. Valentína nie je vhodný pre moslimov, predstavujúcich skoro dve tretiny z 28-miliónov obyvateľov Malajzie.
„Akceptujeme a oslavujeme deň matiek a deň otcov, aby sme vyjadrili lásku k rodičom. Islam však odmieta všetko, čo je v rozpore s jeho učením,“ zdôraznil v šéf JAKIM Wan Mohamad. Deň sv. Valentína má podľa neho jasné historické korene v kresťanstve a môže zvádzať moslimov k nemorálnosti.
Protivalentínske kázne odzneli aj počas piatkových modlitieb v mešitách v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Niektorí miestni moslimovia majú však iní názor a považujú sviatok sv. Valentína za neškodnú tradíciu.
Burger King pripravil na Valentína menu pre dospelých. Takéto hračky rozhodne neboli pre deti
„Už niekoľkokrát som dal na Valentína svojej manželke kvety a pozval som ju na večeru. A napriek tomu som zostal moslimom. Keď to ľudia považujú za peknú príležitosť, nech len oslavujú, pokiaľ pritom nepáchajú hriech,“ komentoval na sociálnej sieti Twitter popredný politik vládnej strany, 35- ročný Khairy Jamaluddin.
Malajzijská polícia v posledných rokoch vykonávala počas valentínskej noci občasné razie v hoteloch s cieľom pristihnúť mladé moslimské páry pri predmanželskom sexe. Podľa islamského práva šaríja platného v Malajzii hrozia previnilcom finančné pokuty alebo niekoľkomesačné väzenie.