Musíme sa naučiť žiť spolu s moslimami, povedal nemecký exprezident

1142

     Pokiaľ budú verejní predstavitelia hovoriť moslimom, že sú v krajine nežiaduci, podľa Wulffa to povedie len k vytváraniu paralelných spoločností, ktoré nebudú mať vôľu k integrácii.

    „Mnoho krajín sveta pociťuje obavy z globalizácie, z terorizmu, z nepokojov a z utečencov. Preto silnie nacionalizmus, a to sa prejavuje aj v Nemecku,“ povedal exprezident. Podľa neho by sa ale nemecká spoločnosť mala poučiť z minulosti a mala by sa usilovať o pestrosť z hľadiska etník aj z hľadiska viery. „Považujem za výdobytok civilizácie, že v Nemecku môže každý veriť tomu, čomu chce, a že nikto nikoho k viere nenúti. Pretože na európskej pôde bolo kvôli viere vedených veľa vojen a preliatej veľa krvi,“ uviedol.

    „Prajem si, aby si Nemci vzali poučenie zo svojich horkých skúseností a z minulosti a zasadili sa o mierové spolužitie s moslimami,“ povedal Wulff. „Potrebujeme spolužitie miesto stretu civilizácií,“ zdôraznil.

    Exprezident tiež pripomenul, že nemecká ústava jasne stanovuje slobodu vyznania a zakazuje diskrimináciu na základe viery. Odsúdil preto nedávne vyjadrenia pravicovo populistickej Alternatívy pre Nemecko (AFD), ktorá vo svojom pripravovanom programe volá po zákaze verejných prejavov moslimskej viery. „Kto hovorí, že islam v Nemecku nechce, ten sa stavia proti našej ústave,“ povedal.

    Wulff tiež varoval pred dôsledkami odmietania islamu na život kresťanov mimo Európy. „Keď niekto hovorí, že nechce mať v Európe žiadných moslimov, tak sa potom nemôže zasadzovať o kresťanov v iných častiach sveta. Nesmie sa čudovať, že niekde inde nechcú mať kresťanov alebo židov,“ povedal.

    Podľa exprezidenta navyše nemecke skúsenosti ukazujú, že spolužitie s moslimami nevedie k islamizácii krajiny. „Moslimovia menia našu zem oveľa menej, než my svojim spôsobom života meníme moslimov. K macherské kultúre sa v minulosti prikláňalo 60 percent rodín tureckého pôvodu, teraz je to len 15 percent. Samozrejme ešte zostávajú problémy v rovnoprávnosti mužov a žien, ale smerovanie je správne,“ povedal.

    Wulff upozornil tiež na to, že ak sa bude nemecká spoločnosť proti moslimom vymedzovať, povedie to k vytváraniu get a k posilňovaniu náboženského fundamentalizmu. „Našu európsku demokraciu ohrozuje Islamský štát, ale vidím aj vnútorné ohrozenia, totiž že sa necháme rozoštvať. Ak si moslimske rodiny, ktoré už v Nemecku žijú, začnú hovoriť, že ich tu nechceme, že nie sú prijímaní a že preto nemajú záujem o integráciu, je to mimoriadne nebezpečné, pretože to je živná pôda pre džihádistov,“ uviedol exprezident.

    Wulff vyjadril presvedčenie, že prisťahovalci sú pre Nemecko prínosom. Pripomenul, že značnú časť tímu futbalových majstrov sveta z predminulého šampionátu tvorili moslimovia. Imigranti tiež majú väčší podiel ako rodení Nemci v novo vytváraných firmách.