Päťdesiattri ročný John Galvan bol v polovici 80. rokov odsúdený na doživotný trest za zločin, ktorý nikdy nespáchal. V roku 2007 pri sledovaní televízie mu svitla iskrička nádeje a pocítil, že zvyšok života bude môcť stráviť na slobode. Práve totiž bežala repríza populárno náučnej série Ničitelia mýtov.
Podstata seriálu spočíva v tom, že partička nadšencov testuje rôzne nepravdepodobné udalosti, ktoré sa objavujú vo filmoch, alebo panuje všeobecné presvedčenie, že sú pravdivé. Testovali napríklad, či nadávanie zvyšuje odolnosť proti bolesti, alebo či je možné strieľať z dela syrom a spôsobiť ním skutočnú škodu.
V epizóde „Hollywood na skúšku“, ktorá sa pôvodne vysielala už v roku 2005, sa moderátori programu Jamie Hyneman a Adam Savage pokúsili overiť fyzikálnu platnosť slávnych filmových scén.
Dvojica a jej tím v diele napríklad skúmali, či človek môže vyraziť dvere so štyrmi typmi zámkov, či potápajúca loď môže skutočne vytvoriť vír a či odhodená cigareta môže skutočne zapáliť kaluž benzínu. Práve posledná z týchto otázok nešťastného väzňa zaujala.
V septembri 1986 vypukol požiar v dome v juhozápadnom Chicagu, pri ktorom zahynuli bratia Guadalupe a Julio Martinezovi. Na základe výpovede svedkov polica zatkla iba osemnásťročného mladíka, Johna Galvana.
Vražda sa nikdy nevyriešila! Manželku slovenského reprezentanta dobodali v byte.
Napriek tomu, že tej noci spal u svojej babičky a žiadne dôkazy nenasvedčovali tomu, že by mal na požiari podiel, skončil vo väzbe. Detektív Victor Switski, ktorý viedol výsluch, pripútal mladíka k múru a pokračoval v niekoľkohodinovom výsluchu a zastrašovaní. Chlapec sa nakoniec pod tlakom priznal.
Vo výpovedi napokon stálo, že John založil požiar spolu s ďalšími dvoma mužmi. Najskôr mali budovu poliať benzínom a potom do kaluže s horľavinou odhodiť horiacu cigaretu. Všetci traja boli odsúdení na doživotný trest.
Najvyššia odškodné v dejinách! Bratia ho dostali za 30 rokov odsedených vo väzení
John vo svojej cele sledoval, ako sa moderátori snažia zapáliť kaluž benzínu pomocou horiacej cigarety. Po niekoľkých neúspešných pokusoch tím usúdil, že to zrejme nejde. V tom istom roku ten istý mýtus vyvrátil aj Úrad pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny.
Trvalo však ďalších 10 rokov, kým sa podarilo Galvanovi a jeho advokátke dostať k dôkaznému konaniu. Až tento rok bol John po dlhých 35 rokoch zbavený viny. Súd uznal, že on aj ďalšie dva odsúdení boli k svojim výpovediam násilím donútení.
Hoci boli všetci muži očistení, stratený čas im nikto nevráti. Za tak dlhú dobu stratili kontakt ako s okolitým svetom, tak so svojimi najbližšími. To najťažšie – začleniť sa späť do spoločnosti – ich ešte len čaká.