V roku 1983 sa Sýrčan Abou Zakkour prvýkrát obliekol do žltej. Od tej doby pre neho žiadna iná farba neexistuje.
Už viac ako tridsať päť rokov sa šesťdesiatosem ročný muž z Aleppa oblieka výhradne do žltej. Nezameriava si pritom len na oblečenie. Žlté musia byť aj jeho doplnky vrátane dáždnika, obalu na mobil, hodiniek alebo čiapky. Pre svoj výrazný vzhľad si vyslúžil prezývku Žltý muž z Aleppa.
„Žltá farba pre mňa reprezentuje lásku,“ vysvetľuje Abou Zakkour. „Chodiť stále v žltej je niečo, čo ešte nikdy nikto nerobil a nikto by to asi ani nedokázal znášať. Verím, že žiadny iný človek na svete nenosil tridsať päť rokov žltú farbu, vo dne aj v noci, vo vnútri aj vonku.“
Žltá farba sa s jeho osobnosťou už natoľko zžila, že si do šatníka už ani žiadnu inú nepúšťa. A nemieni na tom nič meniť. „Nedokážem si predstaviť, že by som si na seba dal inú farbu ako žltú, to by bolo veľmi divné. Žiadnu inú farbu ani nemôžem so žltou kombinovať,“ hovorí.
Bohužiaľ tiež do jeho života kruto zasiahla sýrska občianska vojna. V roku 2012 sa Aleppo premenilo vo vojnovú zónu a ľudia sa na muža v žltom začali pozerať podozrievavo. Niektorí ho vinili zo spolupráce s ISIS či al-Kájdou, podľa iných bol Zakkour pre zmenu tajný informátor prezidenta Baššára al-Asada. Po meste sa o ňom tiež rozširovali klebety, že sa živí ako pasák.
Všetko vyvrcholilo v roku 2013, kedy ho napadla skupina sýrskych vojakov. Na internet uniklo video, na ktorom je Zakkour bity a mučený niekoľkými mužmi, ktorí sa od neho pokúšajú zistiť, komu slúži alebo prečo nosí žltú farbu. Šokujúce zábery spôsobili, že mnoho ľudí Zakkoura vyhlásilo za mŕtveho. Keď sa situácia v meste o tri roky neskôr upokojila, Abou Zakkour sa ale ako zázrakom znovu objavil na scéne. A znovu celý v žltom.
V uliciach Aleppa sa znovu teší obľube a jeho prítomnosť okoloidúcim rozžiaruje deň. „Keď sa prechádzam ulicou alebo davom, ľudia sa začnú usmievať a chcú si so mnou urobiť fotku. Dávajú so mnou reč a žartujú. Myslím, že sa tomu hovorí láska,“ uzatvára.