MZVSR: Minister Dzurinda sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci

676

Ministri začali stretnutie diskusiou o Iráne a odpovedi EÚ na iránsky sporný a netransparentný jadrový program. Okrem záverov prijali aj nové sankčné opatrenia, vrátane zákazu nákupu, importu a dopravy iránskej ropy a ropných produktov. „Cieľom posilnenia sankcií voči Iránu je primať Irán k rokovaniam o tom, aby nevyvíjal jadrovú zbraň. Preto veríme, že sankcie budú mať za následok znižovanie napätia v regióne. Prípadné zablokovanie Hormuzskej úžiny by malo závažné negatívne dopady nielen na svetový obchod s ropou a zemným plynom, ale rovnako aj na ekonomiku a bezpečnosť celého regiónu Perzského zálivu vrátane Iránu,“ vysvetlil minister Dzurinda. Ako dodal šéf diplomacie, Slovenská republika dúfa, že iránska strana si je vedomá nesprávnosti tohto kroku a jeho negatívnych dôsledkov a nepristúpi k neuváženým krokom.
Diskutovali aj o pozitívnom vývoji v poslednom období v Barme. Osobitne sa ministri venovali neustále sa zhoršujúcej situácii v Sýrii a hodnotili plány a pôsobenie pozorovateľskej misie Ligy arabských štátov v Sýrii. Ministri zhodnotili stav dialógu medzi Belehradom a Prištinou ako súčasť prípravy Srbska na udelenie štatútu kandidátskej krajiny na jar tohto roku. „Vnútorne sám som presvedčený, že potrebujeme, aby západný Balkán stál na dvoch pevných nohách. A keď bude stáť na troch, všetci vieme, že tri oporné body sú pomerne vysokou zárukou stability. Po Chorvátoch potrebujeme Srbov do únie,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.
Slovenskú republiku osobitne zaujímala diskusia o politickej situácii v Bielorusku jeden rok po schválení sankcií EÚ, ktoré sa budú ďalej sprísňovať, pokiaľ režim neprepustí a nerehabilituje všetkých politických väzňov a neumožní dialóg s demokratickou opozíciou a občianskou spoločnosťou v krajine. „Dnes sa neprijímali závery, len sme sa ubezpečili, alebo ubezpečujeme, že niet inej cesty, ako vplývať na Lukašenkov režim, ako je cesta dôsledných sankcií voči ľuďom, voči podnikom, ale aj inej časti ekonomiky,“ vyhlásil minister Dzurinda.
Ďalšou témou bol blízkovýchodný mierový proces a aktivity EÚ na obnovenie priamych rozhovorov oboch strán a tiež situácia v Egypte po parlamentných voľbách. Ministri tiež diskutovali o znepokojujúcej situácii a konfliktoch medzi Sudánom a Južným Sudánom.