Na čo rozvod, v 19. storočí bolo legálne ženu jednoducho predať

2214

V 19. storočí nebolo manželstvo väčšinou vyjadrenie lásky, ale len ekonomická transakcia. Spájali sa rody, majetky a grunty. A ak niekto chcel tento ekonomický zväzok zrušiť, nemusel sa rozvádzať, ale mohol to urobiť opäť ekonomickými prostriedkami. Manželku bolo možné jednoducho predať.

Spisovateľ Thomas Hardy vo svojej novele Starosta casterbridgeský popisuje scénu, kedy manžel privedie na miestny trh ženu a deti a predá ich v aukcii najvyššej ponuke. Nebola to nijako výnimočná prax, avšak nevykonávali nijakú ju väčšinou boháči, ale naopak veľmi chudobní muži, ktorí jednoducho nedokázali svoju manželku a deti uživiť.

V Anglicku bol tento spôsob ukončenia manželstva legálny a bola to pre mnoho ľudí výhodnejšia alternatíva než klasický rozvod, ktorý neprinášal nič okrem ďalších výdavkov. Navyše až v roku 1857 sa v Anglicku objavil prvý súd špecializovaný na rozvody. Rozvod pred súdom bol ale vlečúci a hlavne drahý. Bolo potrebné získať špeciálny dekrét od parlamentu, posvätenie Cirkvi a zaplatiť poplatok v dnešnej výške zhruba 15 tisíc libier. To mal málokto k dispozícii.

Manželky i cele rodiny sa preto normálne predávali na trhu vedľa kráv a sliepok. O transakcii majetku, pretože tak bolo na rodinných príslušníkov nazerané, sa vykonávali rovnaké zápisy ako u akéhokoľvek iného obchodu.

Rozvod Elvisovej dcéry. Len na právnikov dá manželovi sto tisíc dolárov

Pre kontext je potrebné dodať, že samotné manželstvo fungovalo úplne inak ako dnes. Nebolo treba mať nielen žiadnu svadbu, ale jednoducho len pred svedkami vyhlásiť, že sú manželia. Samotný predaj nebol pre ženu nijako zásadne ponižujúci, často to bola práve ona, kto sa chcela dostať z nevyhovujúcich podmienok a ukončiť nefunkčný vzťah. Predaj jej dával určitú šancu, že sa dostane k ekonomicky zabezpečenejšiemu jedincovi. Žena tiež mala právo odmietnuť kupujúceho, čím z celej transakcie zišlo. Dochádzalo preto k tomu, že dotyčný sa s ženou vopred zoznámil, dohodli sa všetky podmienky a náležitosti a samotný predaj na trhu bol skôr formalitou.

Veľká rozvodová bitka v Česku. Účinkujúci Plekanec a Vondráčková.

Z dnešného pohľadu sa to zdá celé úplne šialené, ale napríklad v zaostalejších častiach Indie platia podobné zvyklosti ešte dnes. A istý vtipálek ponúkol svoju ženu na predaj na portáli eBay s tým, že má určité skúsenosti s varením a vyzerá stále dobre. Najvyššia ponuka predstavovala 65 tisíc dolárov.