Na Floride sa usadil krokodíl nílsky, ukázali testy DNA

4440

    Miestny biológovia z nálezov cudzokrajných jašterov radosť nemajú, obdobne sa totiž v národnom parku Everglades rozšíril pytón pôvodom z Ázie.

    Výskyt krokodílov nílskych na Floride teraz potvrdili testy DNA vykonané u zvierat nájdených už v roku 2009, 2011 a 2014. Miestni obyvatelia z nich určite radosť mať nemôžu, pretože krokodíly nílske nepohrdnú ani ľuďmi. V subsaharskej Afrike je im podľa BBC prisudzované okolo 200 ľudských obetí ročne.

    Vedci zatiaľ nemôžu s istotou povedať, ako sa africký druh na Floride objavil. „Určite nepriplavali z Afriky,“ hovorí Kenneth Krysko, herpetológ (herpetológia je veda o plazoch, pozn. Redakcie) z Floridskej univerzity.

    Podľa neho je možné, že jašterov priviezli ilegálne chovatelia, ktorým krokodíly utiekli, alebo je zámerne pustili do prírody. Krysko sa zároveň domnieva, že ľudožrútskych jašterov je na Floride oveľa viac, než koľko sa ich podarilo zahliadnuť.

    Africký druh môže byť veľkou konkurenciou pre amerických aligátorov. Krokodíl nílsky dosahuje dĺžku až šiestich metrov, miestny aligátory dorastajú zvyčajne k štyrom metrom. Floridskí biológovia majú z invazívnych druhov oprávnené obavy, „votrelci“ by mohli narušiť ekosystém v evergladeských mokradiach.

    Neblahú skúsenosť majú už s hadom barmským pochádzajúc z Ázie, ktorý bol v Everglades videný prvýkrát v 80. rokoch a rýchlo sa tu etabloval. „Keby ste mi pred 15 rokmi povedali, že tu v Everglades budeme mať zavedenú populáciu, neveril by som vám,“ čuduje sa nad rozmachom ázijského hada biológ Joe Wasilewski.