Na stan, ktorý na Pohode zabil jedného človeka a desiatky zranil je nový posudok

1416

V stredu sa uskutočnilo ďalšie pojednávanie pred Okresným súdom v Trenčíne. V súdnom spore, vedenom na základe žaloby organizátora hudobného festivalu POHODA Trenčín 2009, spoločnosti POHODA FESTIVAL s.r.o. proti nemeckému staviteľovi stanu, spoločnosti Landauer Weihnachtscircus GmbH sa.

Právni zástupcovia nemeckého staviteľa stanu predložili nový znalecký posudok, ktorý vypracoval Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru v Bratislave.
Tento znalecký ústav po podrobnej analýze skutkového stavu a priebehu pádu stanu dospel k odlišnému záveru, ako Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity vo svojich predchádzajúcich dvoch posudkoch.

Vinník: Extrémne silný vietor a organizátor festivalu

Zo záverov nového znaleckého posudku vyplýva, že takmer všetky technické skutočnosti, ktoré Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v minulosti označil za príčiny pádu stanu, nemali žiadny vplyv na pád stanu na podujatí Pohoda v roku 2009.
Zo záverov predloženého znaleckého posudku vyplýva, že hlavnou príčinou deštrukcie stanu bolo jeho podfúknutie extrémne silným vetrom, ktorého nárazová rýchlosť prekračovala dovolené hodnoty, pri ktorých sa mohol stan prevádzkovať.
Zo znaleckého posudku ďalej vyplýva, že podľa nájomnej zmluvy, ktorú uzavrel nemecký staviteľ stanu s organizátorom festivalu, mohol stan na festivale Bažant Pohoda 2009 slúžiť danému využitiu len po 8. stupeň Beaufortovej stupnice rýchlosti vetra (t.j. do rýchlosti vetra 15,2 m/s).
Skutočnosť, že stan bol postavený technicky správne preukazuje aj záver znalcov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, že tento vydržal ešte niekoľko minút v neporušenom stave a k jeho deštrukcii došlo až pri 9. stupni Beaufortovej stupnice pri nárazových rýchlostiach vetra, prekračujúcich hodnotu 19 m/s.

Neprijali opatrenia, a stan včas neevakuovali 

Právni zástupcovia nemeckého staviteľa stanu na dnešnom súdnom pojednávaní poukazovali aj na vyjadrenie Slovenského hydrometeorologického ústavu, z ktorého vyplýva, že tento ústav viac ako 27 hodín pred pádom stanu vydal výstrahu 2. stupňa pre celé územie západného Slovenska a varoval pred intenzívnymi zrážkami a silným vetrom v nárazoch s rýchlosťou 16 až 22 m/s.
Podľa ich vyjadrenia nový posudok potvrdzuje doterajšie tvrdenia nemeckého staviteľa stanu, že tento bol postavený technicky správne a že k jeho zrúteniu došlo v dôsledku toho, že organizátor festivalu nerešpektoval dojednania písomne uzavretej nájomnej zmluvy, neprijal nevyhnutné opatrenia, potrebné pre účely zabezpečenia bezpečnosti jeho návštevníkov a teda, že predmetné podujatie neprerušil a stan včas neevakuoval.