Nacistická babička Ursula Haverbecková popierala holokaust, do väzenia nastúpila tento rok

1315

Ursula Haverbecková bola manželkou nacistického pohlavára Wernera Georga Haverbecka. Vždy popierala existenciu holokaustu, za čo si vyslúžila priazeň neonacistických skupín a tiež prezývku nacistická babička.

S Haverbeckom sa zoznámila až po druhej svetovej vojne, v 60. rokoch. Vedela o tom, že jej manžel bol aktívny zapálený nacista, významný člen strany, ktorý aj po skončení druhej svetovej vojny zakladal najrôznejšie organizácie na pomoc bývalým nacistom. A veľmi sa jej páčilo, čo jej manžel robil.

Spoločne preto založili už v roku 1963 organizáciu s vznešeným názvom Collegium humanum. Pod týmto latinským názvom sa skrývala inštitúcia hlásajúca nacistickú ideu a pohľad na svet. Cieľom organizácie tiež bolo popieranie alebo spochybňovanie nacistických zločinov vrátane holokaustu.

Haverbecková vždy razila známe neonacistické tézy, že Osvienčim a ďalšie koncentračné tábory neboli vyhladzovacie, ale len pracovné zariadenia. Cieľom nebolo Židov a ďalších väzňov usmrcovať, ale iba je prinútiť pracovať pre vojnové hospodárstvo krajiny. K úmrtiam dochádzalo náhodou a zabíjanie nebolo nijak organizované alebo plánované. V nemeckom právnom poriadku ide o klasický prípad trestného činu popierania holokaustu.

Výpoveď poľskej väzenkyne : Prečítajte si, aké experimenty na nej vykonávala nacistická netvor Herta Oberheuser

Haverbecková sa si svojimi postojmi a názormi nikdy netajila, naopak využila každú príležitosť na to, aby ich prezentovala verejne. Holokaust nikdy nebol, opakovala stále dokola komukoľvek, kto bol ochotný počúvať. A takých sa našlo mnoho, väčšinou to ale boli zapálení neonacisti alebo pravicoví extrémisti.

Je zarážajúce, že jej organizácia bola úradmi zakázaná až v roku 2008, teda viac ako po dvadsiatich rokoch existencie. Od počiatku pritom bolo jasné, že ide o pokračovateľov a propagátorov nacistickej myšlienky. Haverbecková bola aktívna aj po smrti svojho manžela, podporovala finančne i morálne najrôznejšie nacistické spolky bez ohľadu na to, že jej hrozilo väzenie.

Jej aktivity sa s vekom stále stupňovali. Vydávala magazín plný klamstiev o holokauste. Židia vraj neboli plynovaní, plynové komory vôbec neexistovali. Zomrelo vraj len niečo okolo 300 tisíc Židov, nie 11 miliónov. Písala aj politikom, starostovi mesta Detmolde Reiner Heller dokonca pripichla odkaz na dvere. To už bolo trochu moc a Haverbecková začala mať problémy so zákonom.

Ikonická fotka, väzňa Adolfa Eichmanna!

Haverbecková bola odsúdená v roku 2016 k 10 mesiacov väzenia za popieranie holokaustu. To jej bolo osemdesiat rokov. K tomuto trestu sa rýchlo pridali ďalšie, za podobné prečiny, takže z toho boli nakoniec dva roky nepodmienečne. Haverbecková sa síce snažila odvolávať a poukazovať na svoj vysoký vek, ale to jej nepomohlo. Bola odvezená do väzenia v máji minulého roku, a nastúpila tak svoj dvojročný trest.