Takmer sedem desaťročí strávil za mrežami Joe Ligon. Rodák z Alabamy dostal vo svojich 15 rokoch doživotný trest za lúpež a vraždu. Dnes Osemdesiattriročný trestanec sa k činu vtedy priznal, avšak neskôr obrátil a tvrdil, že je nevinný. Z väzenia sa však nedostal šesťdesiatosem rokov, čím sa stal najdlhšie trest si odpykávajúcim mladistvým. Na slobodu sa dostal až v tomto roku a rozhodol sa prehovoriť o mladosti strávenom za stenami väznice a o svojich plánoch do budúcnosti.
Joe Ligon mal komplikovaný život od samého detstva. Vyrastal so svojimi starými rodičmi z matkinej strany v alabamskom meste Birmignham. Bol samotár, ktorý nemal moc priateľov a vyrastal v nábožensky založenej rodine. Podľa svojich slov si najviac spomína na kázeň svojho druhého dedka, na ktoré chodili každú nedeľu.
V puberte sa však sťahoval. V trinástich rokoch začal bývať so svojím otcom, mladším bratom a dvoma sestrami vo Filadelfii. Škola mu nešla, v trinástich rokoch nevedel čítať ani písať. O dva roky neskôr sa dostal do problémov so zákonom.
V roku 1953 sa stretol s neznámou partiou. „Začali sme od ľudí žobroniť peniaze, aby sme si mohli dať trochu vína a potom jedna vec viedla k druhej,“ uviedol v otvorenej spovedi pre britskú BBC. Noc však skončila krvavou potýčkou, pri ktorej sa zranilo šesť ľudí, a dvaja na následky zranení zomreli.
Jedného z nich mal pobodať Ligon, ktorý sa neskôr priznal k lúpeži a k bodnutiu jedného človeka. Súd ho však poslal na doživotie do väzenia za dve vraždy prvého stupňa. Partiu, s ktorou zločin spáchal, údajne nepoznal. „Ani tých dvoch, ktorých som poznal, som nepoznal podľa mena, ale podľa ich prezývok,“ uviedol vo spovedi s tým, že potom ho previezli na policajnú stanicu ďaleko od domova a držali päť dní bez možnosti kontaktu s právnikom ani svojimi rodičmi.
„Začali nám dávať podpisovať vyhlásenie, ktoré ma zaplietli do vraždy. Nikoho som nezabil,“ uviedol Ligon, ktorý v tomto roku vyšiel z väznice ako slobodný človek.
Vo väzení strávil 68 rokov. Cesta k slobode tak bola pre Ligon dlhá. S pomocou svojho právneho zástupcu Bradlyho Bridge, ktorý ho zastupoval dlhých pätnásť rokov, sa nakoniec z väzenia dostal. Bridge podľa informácií spravodajského webu CNN uviedol, že doživotný trest za zločin, ktorý spáchal Ligon ako mladistvý, je protiústavné.
Prípad dotiahol až k federálnemu súdu, ktorý mu v novembri roku 2020 dal za pravdu. Ligon bol prepustený bezpodmienečne. „Dieťa, ktoré tieto trestné činy spáchalo v roku 1953, už neexistuje. Osoba, ktorá vyšla z väzenia v roku 2021, má 83 rokov, zmenila sa a už nie je hrozbou,“ uviedol Bridge.
Dvaja beštiálni vrahovia si na čerpacej stanici vybrali náhodnú obeť na ktorej sa chceli odbaviť!
Ligon sa tak teraz musí prispôsobiť novému svetu, ktorý vôbec nepozná a v tom mu pomáha John Pace, bývalý trestanec, ktorý sa v súčasnosti snaží pomôcť ľuďom s podobným osudom. Je koordinátorom filadelfského projektu na znovuzapojenie prepustených väzňov do bežného života.
„Vo väzenskom živote nie je moc vecí, ktoré by vás k niečomu stimulovali. Nesmiete sa stýkať s ľuďmi. Vaše interakcie sú veľmi obmedzené. Tak toho nie je moc, k čomu by ste sa mohli upnúť,“ uviedol Pace, ktorý skončil vo väzení v sedemnástich rokoch.
Ligon uvádza, že vo väzení bol život každý deň rovnaký. „Budia vás o 6 hodine volaním: Postavte sa na počítanie, všetci, je čas počítanie. O 7 hodine je čas na jedlo, o 8 hodine je čas na prácu,“ uviedol s tým, že pracoval v kuchyni a v práčovni.
Najprv dvoch maloletých chlapcov mučili a znásilňovali, potom ich zaživa pochovali!
„Nezaplietol som sa do drog, vo väzení som nepil, nesnažil som sa utiecť. Bol som tak pokorný, ako len som mohol. To, čo ma väzenia naučilo spolu s mnohými ďalšími vecami, je všímať si svojej práce, vždy sa snažiť robiť to, čo je správne, držať sa ďalej od problémov,“ opísal svojich takmer sedem desaťročí ako trestanec.
Mimo väzenského múru si tak zvyká na veci, ktorých si človek, ktorý žije celý život na slobode, ani nevšimne. „Bolo to ako znovu sa narodiť, pretože pre mňa bolo všetko nové. Najmä autá a vysoké budovy,“ uzavrel Ligon s tým, že by rád robil to, čo celý čas vo väzení. Pracoval ako upratovač alebo školník.