Najmladší austrálsky miliardár skrachoval.

825

Impérium niekdajšieho baníckeho elektrikára sa však začalo rúcať už v roku 2012, rovnako ako celý ťažobný biznis, ktorý krátko pred tým naopak prudko rástol.

„Chcel by som sa ospravedlniť veriteľom aj svojej rodine,“ povedal Tinkler vo štvrtok ráno k bankrotu ohlásenému 9. februára, proti ktorému tento týždeň nevzniesol žiadne odvolanie.

Na finančné dno dostala Tinkler kúpa súkromného lietadla Dassault Falcon 900C, kedy nezvládol doplatiť splátku 2,25 milióna austrálskych dolárov.

Štyridsaťročný Tinkler sa stal z chudáka boháčom vďaka prudkému rastu cien uhlia. Prepad cien tejto komodity a Tinklerův extravagantný životný štýl ho však vrátili späť tam, kde začínal – na nulu.

Bývalému baníckemu elektrikárovi, ktorý pracoval ako učeň v uhoľnej bani spoločnosti BHP, sa pred desiatimi rokmi podarilo dať dohromady zálohu jeden milión austrálskych dolárov na upadajúcu uhoľnú baňu. O rok a pol neskôr už mal zisk 442 miliónov AUD. V tej dobe bol o austrálskej uhlie veľký záujem vďaka dopytu z Ázie a austrálsky ťažobný sektor prudko rástol. Tinkler sa následne podarilo úspešne uskutočniť rad odvážnych obchodov.

Od roku 2012 sa však Tinklerov majetok začal rúcať, rovnako ako celé ťažobné odvetvie. Najmenej tri z jeho päťdesiatich firiem teraz čelí žalobám vo výške miliónov dolárov.

Kvôli prepadu cien uhlia bol Tinkler donútený predať časť majetku, vrátane milovaného chovu plnokrvníkov a profesionálnych ligových futbalových a rugbyových klubov v Newcastli. K jeho životu patrilo aj míňanie nezanedbateľných súm za športové vozidlá, závodné kone či domy na Havaji.

Bez poistenia a s dlhmi

„Aby som bol úprimný, už tam nie je veľa aktív, o ktoré by bolo možné usilovať,“ povedal agentúre Reuters Tinklerov správca konkurznej podstaty John Melluish. Tinkler sám úradom povedal, že nevlastní auto ani nemá dôchodkové poistenie. Na kreditnej karte má dlh 323 tisíc AUD a v hotovosti iba 2000 AUD.

V jednej chvíli sa uvádzalo, že Tinkler stráca denne až štyri milióny AUD kvôli prepadu cien uhlia a akcií firmy Whitehaven Coal, v ktorej mal veľký podiel. Veľkú časť tohto podielu musel nakoniec previesť na veriteľa, medzi ktorými je Credit Suisse a fond Farallon Capital, a podľa agentúry Reuters stále im dlhuje viac ako 300 miliónov AUD.

Vlani v októbri sa Tinkler stal generálnym riaditeľom spoločnosti Australian Pacific Coal, ktorá sa dohodla na kúpe väčšinového podielu v uhoľných baniach od spoločnosti Anglo American. Teraz bol nútený odstúpiť, pretože podľa austrálskych predpisov nemôže byť vo vedení firmy osoba v úpadku.