Šperky a peniaze za viac ako 200 miliónov libier, zmizli z úschovne klenotov v Hatton Garden v apríli roku 2015. odcudzila ich pätica dôchodcov a 18. októbra o nich prichádza do slovenských kín film Králi zlodejov.
Lupiči boli vo veku 60 až takmer 80 rokov a hlavou celej akcie bol 77ročný Brian Reader.
Ich cieľom bol obsah trezorových skriniek úschovných v luxusnej štvrti Hatton Garden. Väčšinu takýchto boxov využívali klenotníci a obchodníci s diamantmi či inými vzácnymi kovmi. Seniorská banda sa ku skrinkám dostala pomocou ťažkej techniky, ktorou prebúrali stenu z výťahovej šachty do trezorovej sály. Predtým však museli vyradiť z prevádzky sofistikovaný bezpečnostný a poplachový systém objektu. Nakoniec sa im podarilo vylúpiť 73 z 999 skriniek.
Bohatstvo si však neužívali dlho. Hlavnými strojcami lúpeže 77ročný Brian Reader, John Collins (75), Terry Perkins (67) a Daniel Jones (58) priznali svoju vinu na zosnovaní akcie už v septembri roku 2015. Dvaja ďalší, šesťdesiatročný William Lincoln a 58ročný Carl Wood boli usvedčení v januári 2016 a 48-ročný Hugh Doyle bol uznaný vinným z ukrývania ukradnutého majetku.
Príbeh lúpeže v Hatton Garden pútal pozornosť verejnosti od prvého článku v novinách až po senzačný odhalenie. Takže bolo v podstate len otázkou času, kedy sa ho chopia hollywoodski tvorcovia.
Akonáhle sa Hollywood rozhodol natočiť film, musel získať práva, a preto išli do denníka Guardian za investigatívnym novinárom Duncanom Campbellom, ktorý o príbehu písal ako prvý.
„Keď sa ukázalo, že za krádežou stoja sedemdesiatroční dôchodcovia, napadlo ma, či náhodou niekoho z nich nepoznám. Zistil som, že jedným z nich je Brian Reader, s ktorým sa poznám dlho, a tak som začal na celej kauze pracovať,“ hovorí Campbell, ktorý sa na filme podieľal len preto, že sa réžie ujal James Marsh, držiteľ Oscara za dokument Muž na lane.
Duncan Campbell bol pre film veľkým prínosom, pretože vďaka svojim vzťahom so súdnymi dvormi a Scotland Yardom dokázal zabezpečiť prístup k prepisom z vyšetrovania prípadu. Keď ich stopy doviedli až ku skupine seniorov, Scotland Yard nahrával ich telefónne hovory. Každá zaznamenaná konverzácie a aktivita gangu teda existuje v písomnej podobe a všetok materiál dostal filmový štáb k dispozícii.
Američan bol 40 rokov v severokórejskom zajatí. Vo filmoch musel hrať kapitalistického zloducha
„Duncan Campbell mi dal viac ako 100stránkový prepis z policajného vyšetrovania,“ hovorí scenárista Joe Penhall a dodáva: „Čítať to bolo ako sen. Vedel som, že z tohto pôjde vytvoriť skvelý scenár. „
Väčšina členov gangu bola v čase písania scenára a nakrúcania filmu nažive. Terry Perkins zomrel vo väzení 5. februára 2018.
„V priebehu času sme stále viac odkrývali pravdu o prípade,“ hovorí producentka filmu Králi zlodejov Michelle Wright a dodáva: „Naša verzia rozprávania je pravde tak blízko, ako len môže byť. Jedna z vecí, ktorú sme chceli vo filme zachytiť, súvisí s tým, akú povahu môže mať sedemdesiatročný muž, ktorý má ísť do podzemia na tri dni a tam vŕtať a kopať. Je to určitý druh šialenstva.“
Veľa zločincov nie je schopná sociálnych väzieb, ale oni boli iní. Boli to skutoční priatelia. Mohli sa na seba stopercentne spoľahnúť. Samozrejme všetci mali pomerne veľká ega. V policajných prepisoch sa doslova hovorí o tom, že raz o nich niekto natočí film. A oni vtedy hovorili: „Budeme slávnejší než ktorýkoľvek iný zloduch,“ cituje producentka filmu a uzatvára: „Z policajných prepisov je cítiť obrovské množstvo narcizmu a nedostatku empatie. Nemali žiadny súcit s ľuďmi, ktorých pripravili o všetko.“