Najvyšším záujmom je teraz udržanie celistvosti Británie, rečnil Cameron

Udržanie celistvosti Spojeného kráľovstva je po referende o odchode z EÚ najvyšším záujmom krajiny. V parlamente to v stredu vyhlásil britský premiér David Cameron. Lídri EÚ sa v Bruseli zhodli, že Británia bude mať prístup na spoločný európsky trh len ak zachová voľný pohyb osôb, peňazí, služieb a kapitálu.

1456

„Zachovanie Spojeného kráľovstva je tým najvyšším záujmom našej krajiny,“ povedal Cameron, ktorého citovala agentúra Reuters. Odlukou od Londýna bezprostredne po oznámení výsledkov referenda pohrozili Škótsko a Severné Írsko.

Šéfka škótskej regionálnej vlády Nicola Sturgeonová je v stredu v Bruseli, kde rokovala okrem iného s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. K večeru ju čaká stretnutie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Škótsko je podľa Sturgeonovéj odhodlané aj napriek brexitu zostať členom EÚ, v hre je aj možnosť usporiadať nové referendum o nezávislosti Škótska. V plebiscite, ktorý sa konal pred dvoma rokmi, sa pritom Škóti vyslovili za pokračovanie zväzku s Londýnom.

Britský tím, ktorý bude pripravovať rokovania s Európskou úniou o vystúpení z osemadvaciatky, povedie druhý tajomník ministerstva vnútra Oliver Robbins. Na svojich internetových stránkach to uviedla britská vláda.

„Oliver bude mať zodpovednosť za podporu kabinetu pri skúmaní možností našich budúcich vzťahov mimo EÚ, s Európou a so zvyškom sveta, rovnako ako zodpovednosť za sekretariát pre širšie európske a globálne otázky,“ uvádza sa v texte. Jedným z prvých úloh bude tím vybudovať, a to z odborníkov naprieč štátnymi úradmi.