Najznámejší český zločinec Kajínek: Môžem sa vrátiť do spoločnosti, tvrdil. Súd povedal nie

Ústavný súd odmietol sťažnosť Jiřího Kajínka odsúdeného na doživotie za vraždy v Plzni. Domáhal sa obnovy konania. V novom procese videl cestu k zmierneniu trestu.

2103
Ako nový dôkaz predkladal posudok, ktorý naznačoval možnosť jeho návratu do spoločnosti. Krajský súd v Plzni ani Vrchný súd v Prahe proces neobnovili. Ústavný súd označil sťažnosť za zjavne neopodstatnenú.
„Súdy sa návrhom na obnovu zaoberali v dostatočnej miere na vyslovenie záveru o jeho nedôvodnosti,“ stojí v uznesení na webe súdu. Na uznesenie vzišla z neverejného júlového zasadnutia dnes upozornila Česká televízia.


Plzenský súd uložil zrejme najznámejšiemu českému väzňovi doživotný trest 23. júna 1998. Odsúdil ho za to, že v roku 1993 zastrelil v serpentínach pod plzenskou väznicou Bory podnikateľa a jeho osobného strážcu. Druhý bodyguard útok prežil. Vraždy si vraj objednal iný podnikateľ.

Ústavný súd (ÚS) podobné Kajínkové podnety smerujúce k obnove konania odmietol už v rokoch 2007 a 2011. Kým vtedy sa Kajínek chcel po prípadnom opätovnom otvorení procesu zaoberať otázkou svojej viny, tentoraz mal v úmysle dosiahnuť nižšieho trestu. Doživotie dostal aj preto, že znalci vylúčili možnosť jeho nápravy. Teraz chcel Kajínek pomocou nového posudku dokázať, že jeho resocializácia je možná. Podľa krajského súdu to ale nie je dôvod na obnovu konania.
kajinek film 1
„Krajský súd v Plzni sa návrhom sťažovateľa dôkladne zaoberal; nezistil pritom v návrhu požadovanej nóvum, ktoré by viedlo k povolenie obnovy konania,“ napísali ústavný sudcovia. Nový znalecký posudok je podľa ÚS vyjadrením súčasnej schopnosti resocializácie a nie je možné ho považovať za dôkaz, ktorý je spôsobilý zvrátiť závery, ku ktorým dospel súd v roku 1998.


Kajínek sa preslávil svojím útekom z najspraženejšieho českého väzenia v Mírove. Má rad sympatizantov, ktorí sú presvedčení o jeho nevine v kauze dvojnásobnej vraždy.

V apríli naopak ÚS vyhovel sťažnosti Tomáša Tomana, ktorý sa domáhal obnovy konania v kauze ťažkého ublíženia na zdraví s následkom smrti. Podľa ústavných sudcov obhajoba predložila závažné nové dôkazy, ktoré spochybňujú pôvodné závery o mechanizme vzniku ťažkých zranení. Pôvodne dostal 12,5 roka väzenia, dlho sa skrýval v Austrálii, nakoniec ho policajti dopadli na Bali.