Ihneď ostrihať! Veľká kúpeľ, prechádzka po Petříne a od pätnástej hodiny deň otvorených dverí. Taký je len krátky zoznam z podrobného harmonogramu prvého dňa na slobode, ktorý si Václav Havel naplánoval ešte vo vyšetrovacej väzbe v roku 1977.
Stretnúť sa chcel s takmer štyridsiatimi priateľmi – napríklad s disidentom Pavlom Landovským, spisovateľom Ivanom Klímom či pesničkárom Jaroslavom Hutkom.
Všetko si poznamenal do diára v lesklých modrých doskách s logom Mototechny. Súčasťou sú aj ďalšie Havlové poznámky z obdobia jeho päťmesačného pobytu v ruzyňskej väzbe, kam ho komunistický režim poslal za podpis Charty 77. Ako napríklad: „Chcel by som napísať konečne dobrú celovečernú hru.“
Diár našiel nedávno v pozostalosti spisovateľa a prekladateľa Zdeňka Urbánka jeho vnuk David Dušek, ktorý sa sám od detstva pohyboval medzi disidentmi. Pri príležitosti osláv nedožitých 80. narodenín bývalého prezidenta do neho čoskoro bude môcť nazrieť aj verejnosť. „Titul Václav Havel – Zápisky obvineného vyjde v rámci jubilejného Veľkého knižného štvrtka, ktorý pripadá na 13. októbra,“ potvrdil Pavel Hájek z Knižnice Václava Havla.
Kniha bude svojou veľkosťou i väzbou pripomínať pôvodný diár a je rozčlenená do dvoch častí.
„Prvá obsahuje úvodné slovo nálezcu diára a štvoricu esejí rozvíjajúcich rukopisné zápisy Václava Havla z rôznych uhlov pohľadu,“ doplnil Hájek. Spísali ich Havlovi blízki priatelia: kanadský prekladateľ Paul Wilson o medzinárodných súvislostiach, diplomat Michael Žantovský o psychickom stave Havla a z hľadiska divadelnej vedy Anna Freimanová.
Dušek chce vydaním diára prispieť k tomu, aby ľudia vnímali Havla ako živého človeka, nie ako sochu z mramoru.