MIESTO ČINU – vlak
Najbezpečnejší dopravný prostriedok sa žiaľ nielen u nás zmenil na riskantného pohyblivého hada: vo vagónoch sa kradne, lúpi, bije, robí rámus a znásilňuje. Ak si myslíte, že toto sa nedeje len v našich vlakoch, tak ste na omyle. Nasledujúca reportáž z Nemecka iba dokazuje, že kultúra cestovania vo vlakoch sa zhoršuje z roka na rok aj v tzv. civilizovaných krajinách.
Zaujímavé je, že zodpovední pracovníci, zamestnanci a vedúci pracovníci železníc sa k tejto téme nechcú vyjadrovať. Je to totiž nepríjemne horúca téma. Cestovné je drahé a ochrana cestujúcich žiadna.
Podľa posledných údajov sa v nemeckých vlakoch spáchalo 233 999 trestných činov. Ich register je pestrý – od lúpeží a zničenia majetku, po zranenia, znásilnenia a dokonca vraždy. Ich počet však od tej doby ešte narástol a objektívne číslo vlastne neexistuje. Tí, ktorí krádež zistia mimo vlaku, sa do štatistiky nedostanú.
Podľa posledných údajov sa v nemeckých vlakoch spáchalo 233 999 trestných činov. Ich register je pestrý – od lúpeží a zničenia majetku, po zranenia, znásilnenia a dokonca vraždy. Ich počet však od tej doby ešte narástol a objektívne číslo vlastne neexistuje. Tí, ktorí krádež zistia mimo vlaku, sa do štatistiky nedostanú.
Jeden z najbrutálnejších činov sa stal 14. mája minulého roku: Traja mladiství za jazdy vyhodili z vlaku policajta v civile. 40-ročný muž pád neprežil. Napriek tomu tlačový hovorca železníc tvrdí, že „vlaky sú bezpečné“.
Náhodné zápisy z jedného jediného dňa však dokazujú čosi iné: 13. máj, ráno 5.50: Indický manželský pár cestuje v medzinárodnom rýchliku z Baselu do Amsterdamu. Ukradli im peniaze, kreditné karty a batožinu. O 9.10 hod: Neznámy okradol 33-ročnú ženu pri nastupovaní do vlaku v Kolíne. O 11.15 hod.: opití chuligáni rozlámali kupé cestou do Koblenza. Na stanici ich musela vyviesť železničná polícia z vlaku. Rovnaké zápisy pokračujú až do polnoci. Krádeže, opití vandali, okradnutí cestujúci, zmlátený sprievodca a pod. Veliteľ polície hovorí: „Úplne normálny deň. Ako v detektívke.“
Sprievodcovia. Tí cestujúcim nepomôžu, častokrát sú sami obeťami: „Sme v neustálom ohrození. Pľuvance do tváre, kopance a nadávky patria k bežnému správaniu cestujúcich. Na niektorých trasách je sprievodca ako za trest,“ tvrdí hovorca železničiarskych odborárov.
Cestujúci. Najohrozenejšou skupinou sú dôchodcovia a osamelé ženy. Podľa polície sú pre zlodejov ideálnymi obeťami. Ženy, ktoré cestujú samy si navyše musia dávať pozor na sexuálnych páchateľov. Sekretárka Gisela spomína: „Chcela som ísť na záchod. Pred ním stál chlap, nohavice spustené, úd stoporený. Bola som na smrť vydesená. Žiadny svedok. Keby som ho udala, bol by všetko poprel a nakoniec by som ja vyzerala ako hlupaňa.“
Gisela mala šťastie. Pretože v exprese z Kolína do Aachenu neznámy muž znásilnil 17-ročnú dievčinu na toalete, v inom vlaku maniak znásilnil 20-ročnú ženu a najhorší je prípad röntgenovej asistentky, ktorú znásilnil, zaškrtil a vyhodil z okna neznámy páchateľ. Stalo sa to tesne pred Drážďanami.
Páchatelia. Najčastejšie udierajú medzi 14. a 18. hodinou poobede a samozrejme v noci. Využívajú tlačenicu v chodbičkách. Obávané „medzinárodné bandy“ pracujú vo štvorici: Jeden vyšpehuje obeť, druhý kradne, tretí zbiera korisť a vyhodí ju na dohodnutom mieste z okna. Tam ju preberie štvrtý. Ak hrozí nebezpečenstvo, zlodeji drzo zatiahnu ručnú brzdu a zmiznú do neznáma.
Triky vlakových zlodejov.
Trik zblúdilca: spiaci cestujúci v kupé. Dnu vtrhne lupič. Ak sa niekto zobudí, povie: „Zmýlil som si kupé.“ Ak na to naletia a znova zavrú oči, lupič poberie všetko, čo sa dá.
Trik s kabátom: Cestujúci si zavesí sako alebo kabát na vešiak. Zlodej si na jeho zavesí svoj kabát. Pri odchode vyberie obeti peňaženku.
Trik s pošmyknutím sa: Zlodej zámerne vyleje v chodbičke mydlový roztok. Obeť sa pošmykne, páchateľ „pomáha“ zbierať veci a kradne čo sa dá.
Trik bezmocného: Páchateľ sa priblíži k obeti s lístkom alebo mapou. Cudzím prízvukom prosí o informácie. Kým je obeť zaujatá vysvetľovaním, komplic ukradne batožinu, kabelku alebo peňaženku.
Ochrana pred vlakovými zločincami.
1. Mimoriadne si treba dávať pozor najmä v tlačenici na nástupišti a v chodbičkách.
2. Cenné veci, preukazy, pasy a peniaze nosiť vždy na tele pod tričkom či svetrom.
3. Väčší kufor pripevniť zámkom na bicykel. Napríklad počas noci, alebo aj v kupé nad hlavou.
4. Opitých chuligánov nenapomínať, nerýpať do nich, správať sa k nim radšej s rešpektom – aj keď je to ťažké. Kto provokuje, môže schytať.
5. Ak sa dá, vyhýbať sa tmavým oddeleniam.
6. Predovšetkým pri dlhších cestách – dať sa do reči so spolucestujúcimi. V prípade ohrozenia si väčšia skupina lepšie poradí.
7. Pri sexuálnom útoku: Ihneď začať hlasno kričať a ak sa dá, utekať preč.
Ak máte podobné zážitky z našich vlakov pošlite nám ich.
/sprac. – zed/