Natočil posledné momenty Zelených baretov pred smrťou v Nigeri

1980

Malá skupina amerických vojakov bola odrezaná od svojej jednotky. Mali nedostatočné vybavenie a v nigerskej púšti čelili presile. Bojovníci Islamského štátu ich prepadli zo zálohy. Zábery z kamery upevnenej na helme seržanta Jeremiaha W. Johsona ukázali posledné momenty amerických vojakov, príslušníkov Zelených baretov, ktorí zahynuli v Nigeri v októbri minulého roka.

Išlo o najväčšiu stratu amerických vojenských jednotiek v boji v Afrike od zostrelenia „Čierneho jastraba“ v Somálsku roku 1993. Tentoraz sa však boj odohral v Nigeri.

 Bojovali do  posledného dychu 

Seržant Johnson bežal v podrepe skrytý za čiernym SUV spoločne so seržantom Bryanom C. Blackom. Auto šoféroval seržant Dustin Wright a snažil sa dostať mužov mimo paľbu. Islamskí radikáli sa však približovali. Mali na sebe čierne kukly a v rukách útočne pušky.

Wright zastavil auto a bežal sa skryť. Ako prvý padol seržant Black. Wright sa zraneného kolegu snažil odtiahnuť za SUV, aby ho dostal mimo paľbu zatiaľ čo jeho karabína M4 mu visela na ramene.

Seržant Bryan C. Black

 „Black!“ Kričal na svojho spolubojovníka Johnson a kontroloval mu rany. Seržant však nehybne ležal na chrbte a neodpovedal. Zahnaný do kúta museli Wright s Johnsonom utiecť a nechať Blacka na mieste.

Rozhodli sa šprintovať cez miestami zarastenú púšť. Ubehlo len niekoľko desiatok metrov, než islamskí radikáli zasiahli Johnsona. V ten moment zastavil aj Wright. Kryl sa za ostnatým kríkom a pokúšal sa zastaviť postup nepriateľov, ktorí sa blížili k jeho zranenému kamarátovi. Ten ešte stále dýchal.

Seržant Jeremiah Johnson

Islamistov sa mu však nepodarilo zdržať nadlho. Bojovníci potom Johnsona ležiaceho na zemi zasiahli niekoľkokrát zblízka. Potom sa všetka paľba obrátila na Wrighta.

Seržant Dustin Wright

Spoločne s týmito tromi vojakmi zomrel v nigerskej púšti ešte seržant La David Johnson, ktorý sa oddelil od skupiny. Na mieste mimo Američanov zomreli aj štyria nigerskí vojaci a jeden tlmočník.

 Mnoho  zmien 

Žiadny z nich však v danú dobu nemal na mieste byť. Podľa informácií denníka The New York Timesse na misii sa menilo hneď niekoľko vecí. Po prvé išlo len o prieskumnú patrolu nigerských vojakov a amerických poradcov.

Všetci americkí vojaci mali v Nigeri za úlohu iba školiť Nigerčanov, nie bojovať. Cieľom samotnej misie bolo „len“ prejsť niekoľko checkpointov v pár obcí a vrátiť sa späť na základňu. Nikto neočakával nepriateľský kontakt.

Počas misie však americkej velenie zistilo, že v lokalite sa zrejme pohybuje aj líder miestnej teroristickej organizácie. Špeciálny tím bol rýchlo pripravený a nastúpený v helikoptére.

Muži na misii mali iba poskytnúť podporu tímu. Kvôli zlému počasiu, alebo poruche vrtuľníka však bola celá akcia odložená a nakoniec zrušená. Nigersko-americký tím tak musel prenocovať mimo základňu.

Druhý deň na misii mali vojaci nedostatok vody. Zastavili v dedine Tongo Tongo, aby načerpali zo studne vodu. Lano však nemalo na konci vedierko a tak sa jeden z mužov ponúkol, že prinesie svoje, čo vojakov zdržalo. Niekoľko miestnych vraj videlo z dediny rýchlo odchádzať motocykel.

 Ďalší  zdržanie 

Následne za vojakmi prišiel miestny starosta, aby ich poprosil o lieky pre niekoľko chorých detí. Rozdávanie liekov miestnym je zdržalo oveľa dlhšie, než zháňanie vody. Keď konečne opustili dedinu, neprešli ani 150 metrov, keď ich prepadli útočníci.
SUV Američanov nemalo žiadnu výkonnejšiu zbraň a ani nebolo nepriestrelné. Mali len útočnej pušky a jeden granátomet. Podľa novinárky The New York Times Rukmini Callimachiovej, amerických vojakov väčšina ich tímu opustila. V najhorších momentoch neprišla letecká podpora a na rozdiel od oficiálnych správ neboli ich telá okamžite vyzdvihnuté.

Podľa vyšetrovania americkej armády sa mohol podieľať na prepadnutí vojakov aj samotný starosta dediny, v ktorej sa zastavili pre vodu. Mal totiž v telefóne kontakty na celý rad miestnych teroristov.

Samotné zábery z helmy Jeremiaha Johnsona zverejnila mauritánska tlačová agentúra, ku ktorej sa pravdepodobne zábery dostali od miestnych teroristov. Pre New York Times niekoľko forenzných expertov potvrdilo ich pravosť.