Nie sme občania druhej kategórie, volali na jar unisono hlavy českého, slovenského, poľského i maďarského ľudu s poukazom na rôzne zloženie potravín v rôznych krajinách.
„Nechceme byť smetiakom Európy“, volá dnes celý národ. Vec má však háčik: ak sa ako ľud smetiskový správame, kapitál nám dá presne to, čo chceme.
Keď sa niečo volá rovnako, vyzerá to rovnako, ale chutí to inak, človeka to naštve. Potiaľ je populárna téza Západ nás klame pravdivá, ale naozaj len v istom zmysle. Rozdielne zloženie tovaru má pritom tri základné príčiny: cenu, za ktorú sme ochotní veci kupovať (a reťazca od výrobcov odoberať), národné vyhlášky, a do tretice aj chuťové preferencie.
Cena
V prvom rade rozhoduje cena. Keď v deväťdesiatych rokoch prišli na východné trhy veľkí hráči, ponúkali rovnaký tovar: od jogurtov po pracie prášky. Ale predávalo sa málo. Aby nie, keď taká tyčinka Snickers stála zhruba rovnako ako dnes, ale priemerný plat bol deväťkrát nižší! Preto začali šetriť na surovinách a účinných látkach. „Slovenský zákazník a nie len on ale aj český, maďarský a poľský sa orientuje len podľa ceny“ bola mantra, s ktorou ako s Písmom svätým pracovali viac ako dve dekády v retailu všetci. Ešte dôležitejšie je potom súboj veľkých reťazcov, ktoré tlačia dodávateľa k extrémne nízkym cenám. Chlieb u nás stojí o polovicu menej ako v Rakúsku.
Americká Fanta bez ovocnej šťavy
Po druhé nie je jednoznačné, že východ má horšie potraviny než západ. Prieskum Potravinárske komory pri teste párkov zistil, že „priemer obsahu mäsa u českých párkov dosahoval 82%, u nemeckých a slovenských zhodne 80% a u rakúskych púhych 69%“. Mendelova univerzita porovnávaním potravín zistila, že „53% bolo kvalitou porovnateľných, 24% bolo lepších slovenských a 23 bolo kvalitnejších zahraničných“.
Národné špecifiká, chuťové a regulačné, skvele ukázal test denníka MF DNES, ktorý zrovnal limonádu Fanta z mnohých kútov sveta. Okrem iného sa ukázalo, že v americkej Fanta nie je ani mililiter ovocné šťavy, kdežto talianske či francúzske jej majú 12 percent. Prečo? Obsah šťavy je tam určený zákonom, ktorý podporuje pestovateľov citrusov. Našim porotcom sa zdala svetlá, pretože nebola umelo dofarbená … A podobných rozdielov boli desiatky.
Politickým pokrikom sa potraviny nezlepšia. Ale ak bude sa národ aj vďaka populistickým politikom viac zaujímať o to, čo nakupuje, a najmä ak bude vyžadovať v obchode kvalitu a pestrosť vrátane lokálnej ponuky, bude sa nám všetkým o trochu lepšie jesť, piť a v neposlednom rade možno aj žiť.