Nelegálne drogy sú lacnejšie a čistejšie a boj proti nim zlyháva

2782

Na celosvetove zlyhávajúce opatrenia proti šíreniu drog poukazuje správa vydaná Medzinárodným strediskom pre vedu v drogovej politike. Odborníci k svojim záverom použili údaje siedmich organizácií, ktoré sa zameriavajú na systém kontroly narkotík.

Organizácie mali k dispozícii informácie o cene a čistote konope, kokaínu a opiátov vrátane heroínu, a to za posledných najmenej desať rokov. Na ich základe správa uviedla, že poulična cena drog v reálnej hodnote v rokoch 1990 až 2010 klesla, zatiaľ čo ich čistota a účinnosť vzrástli.

V Európe napríklad priemerná cena opiátov a kokaínu v rokoch 1990 až 2010 pri započítaní inflácie a čistoty klesla o 74, respektíve 51 percent, uviedlo Medzinárodné stredisko pre vedu v drogovej politike, ktoré sídli v kanadskom Vancouveri.

Správa tiež uvádza, že od roku 1990 došlo vo väčšine častí sveta k podstatnému nárastu množstva kokaínu, heroínu a konope, ktoré zhabú bezpečnostné sily.

Väčšina národných stratégií na kontrolu narkotík sa sústredila na snahu zamedziť dodávkam drog, napriek volaniu po iných možnostiach, ako je dekriminalizácia a prísna zákonná regulácia, dodala správa.

„Tieto zistenia naznačujú, že rozširovanie snahy o kontrolu globálneho nelegálneho trhu s narkotikami s pomocou bezpečnostných síl zlyháva,“ uzatvára správa.

„Mali by sme posúdiť zavedenie politiky, ktorá na prvé miesto našej snahy postaví zdravie a bezpečnosť spoločnosti,“ hovorí spoluautor štúdie a vedecký šéf strediska Evan Wood, ktorého citoval spravodajský server BBC News. Na užívanie drog by sme mali skôr pozerať ako na záležitosť verejného zdravia, než ako na prípad pre trestné stíhanie,“ dodal.

Zistenia tejto správy prichádzajú v čase, keď v niekoľkých krajinách sveta prebieha debata, či v prípade niektorých drog neuvoľniť zákony. Uruguaj tento rok v auguste pokročila o krok bližšie k tomu, aby sa stala prvou krajinou na svete, ktorá bude produkovať a distribuovať marihuanu. Dolná komora tamojšieho parlamentu totiž schválila zákon, ktorý dáva kontrolu nad touto drogou do rúk vlády.

Podľa správy z roku 2011 OSN odhadla ročnú hodnotu svetového obchodu s nelegálnymi narkotikami na najmenej 350 miliárd dolárov.