Nemecká polícia vyšetruje zabíjanie utečencov v Československu.

2065

Najmenej 282 ľudí zahynulo v rokoch 1948 až 1989 pri pokusoch o prekročení československej hranice, medzi nimi sú aj východonemeckí občania. Okrem štyroch radových pohraničníkov nebol za usmrtenie emigrantov odsúdený nik. V budúcnosti by však mohli byť ďalšie osoby potrestané v zahraničí. Zabíjanie civilistov na železnej opone totiž teraz začala vyšetrovať bavorská polícia.

 Historický  právne prielom  

Bavorská kriminálna polícia začala vyšetrovať zabíjanie nemeckých utečencov na hraniciach niekdajšieho Československa. Žiadna iná krajina pritom doteraz ešte komunistických páchateľov iného štátu nestíhala, zároveň Nemecko nikdy nevyšetrovalo usmrtenie emigrantov z NDR v krajinách východného bloku, cez ktorý sa pokúšali dostať do Rakúska.

„Konečne padajú neviditeľné hranice bývalého východného bloku a spravodlivosť sa stáva viac a viac univerzálnou hodnotou,“ okomentovala Neela Winkelmannová, výkonná riaditeľka Platformy európskej pamäte a svedomia.

Práve platforma pred viac ako rokom a štvrť podala v Nemecku trestné oznámenie na 67 predstaviteľov vtedajšieho komunistického režimu. Urobila tak preto, že tuzemskými súdmi boli za streľbu na hraniciach doteraz potrestané iba štyri osoby, dve podmienečne a dve nepodmienečne.

Najvyšší spolkový prokurátor počas tej doby už označil úmyselné zabíjanie neozbrojených civilistov na železnej opone za medzinárodnú zločin. Došlo podľa neho totiž k zásadnému porušeniu ľudských práv na život a na slobodu pohybu.

Neela Winkelmannová doterajší postup nemeckých vyšetrovateľov víta. „Doteraz sa žiadne oficiálne alebo akademické miesto v Českej ani Slovenskej republike neodvážilo skonštatovať, že sa jedná o nepremlčateľné činy,“ uviedla.

 Mladíka  roztrhali psi 

Počas viac ako 50 rokov zahynulo pri snahe o prekročenie československej hranice podľa Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) najmenej 282 ľudí, niektorí po zásahu elektrickým prúdom, iní boli zastrelení. Neoficiálne čísla uvádzajú dokonca až zhruba päťsto osôb. Na hraniciach zomrelo tiež podľa ÚDV najmenej 584 vojakov. Z nich 11 bolo usmrtených utečencami a 185 spáchalo samovraždu.
Oznámenie z minulého roka sa týka napríklad smrti východonemeckého utečenca Hartmuta Tautz, ktorý bol pred 30 rokmi pri pokuse o útek do Rakúska na hranici pri Bratislave roztrhaný psami pohraničníkov.

Ďalší z obetí je Richard Schlenz, ktorému sa v roku 1967 podarilo preplávať Dunaj pri Devíne a bol československými pohraničníkmi zastrelený až na rakúskom brehu. Medzi usmrtených patrí rovnako Johann Dick z Bavorska, ktorý bol v roku 1986 pri pátraní stráže po poľských utečencoch zastrelený na nemeckom území, odtiahnutý na slovenské územie, zomrel pri prevoze do nemocnice.
Prípad dostal na starosti Bavorský krajinský vyšetrovací úrad v Mníchove. Tamojší vyšetrovatelia ale zatiaľ nechcú o jeho priebehu komentovať.

Nemecké súdy už v minulosti potrestali vyše 150 ľudí za zabíjanie na vnútronemeckej hranici. S podmienečnými trestami boli odsúdení nielen vojaci, ktorí boli poverení streľbou, ale aj zástupcovia vyšších poschodí velenia. S niekoľkoročnými trestami väzenia odišli námestníci ministrov, náčelníci štábu či posledný generálny tajomník komunistickej strany Egon Kranz, ktorý si odsedel štyri a pol roka zo šesťročného nepodmienečného trestu.

Vyšetrovanie mieri aj na Jakeša a Štrougala

Platforma podala trestné oznámenie na zodpovednej osoby tento rok v septembri aj v Česku, pretože získala nové poznatky. Podložila ho tisíckami stranami dokumentov a právnou argumentáciou. Podobným podnetom z roku 2008 sa ÚDV už v minulosti zaoberal. Vyšetrovanie však vlani bez výsledku uzavrel.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokChytil guľku do zubov a prežil!
Ďalší článokMuži nesmutia