Neuveriteľne luxusná väznica skončila. Mala tenisový kurt aj bazén pre väzňov

1604
Manuel Contreras, bývalý šéf Pinochetovej tajnej služby

Vo väznici Cordillera, ktorá pochádza z doby diktátora Augusta Pinocheta, si odpykávali trest štátni činitelia z jeho éry. Súčasný čilsky prezident Sebastian Piňera nariadil väzenie zavrieť. Inštitúcie vynikala nebývalým luxusom. Poskytovala väzňom napríklad tenisové ihrisko, bazén i gril.

Desať väzňov žilo v piatich bungalovoch, z ktorých každý ponúka súkromnú kúpeľňu s horúcou vodou. Až dve hodiny denne mohli hrať tenis, dokonca sa pre nich objednával súkromný tréner. K dispozícii mali tiež bazén a vo väznici mávali aj grilovacie večierky, opísala agentúra AP.

Luxusná väznica Cordillera

Luxus pre Pinochetových vrahov

Pritom jej osadenstvo tvorili muži, ktorí majú na rukách krv tisícov ľudí. Vo väzení sedel napríklad Manuel Contreras, niekdajší šéf Pinochetovej obávanej tajnej polície DINA, ktorý si odpykáva za vraždy a únosy Pinochetových odporcov viac ako storočný trest.

Počas Pinochetovej vlády v rokoch 1973 až 1990 bolo režimom zabitých najmenej tritisíc ľudí, ďalších skoro 30 tisíc bolo mučených.

Obyčajní čilskí väzni, ale aj mnohí ďalší odsúdení Pinochetovi verní, žijú pochopiteľne v oveľa horších podmienkach. To bol paradoxne aj jeden z oficiálnych dôvodov, prečo bola väznica Cordillera pred dvanástimi rokmi vybudovaná. Aby uľahčil inému preplnenému čilskému nápravnému zariadení.

„Vzhľadom k trom princípom, ktorými sú právna rovnosť, bezpečnosť väzňov a normálne a efektívne vedenie väzenských dozorcov, som sa rozhodol väzenia Cordillera zavrieť,“ zdôvodnil čilský prezident Sebastian Piňera svoje rozhodnutie.

Stoja za uzavretím médiá?

Dospel k rozhodnutiu po tom, čo médiá odhalila nadštandardné podmienky vo väzení. O nich sa však hovorilo už dlho, prakticky od  vzniku luxusnej väznice. Pomyselnou poslednou kvapkou boli udalosti posledných dní, keď priaznivci niekdajšieho brigádneho generála a agenta čílskej tajnej služby Miguela Krassnoffa skúsili usporiadať na jeho počesť grilovanie. Priamo vo väznici Cordillera. Kde si Krassnoff odpykáva 144 rokov za zločiny počas Pinochetovej diktatúry. To vyvolalo okamžite zlobu medzi Čiľanmi a niektorí vyrazili aj protestovať priamo pred väznicu. Podobný večierok na jeho počesť v roku 2011 skončil potýčkami medzi jeho zástancami a odporcami.

„Je neuveriteľné, že čilská spoločnosť pripustila takto luxusné väzenie pre ľudí vínných zo zločinov proti ľudskosti,“ vyhlásil pred väznicou napríklad päťdesiatjedenročný demonštrant Claudio Escobar Caceres. „A predstavte si, koľko ten luxus pre vrahov vôbec stál,“ podotkla učiteľka Carolina Sotová.

Na desať väzňov v neštandardnej väznici dohliadalo 35 strážcov. Pre porovnanie, v obyčajnej väznici vychádza jeden dozorca na päťdesiat zločincov. Prominentný väzni boli prevezení do väznice Punta Peuco, kde si odpykávajú trest ďalší Pinochetovi muži.

Šéf tajnej služby režimu bývalého čilského diktátora Augusta Pinocheta spáchal samovraždu. Urobil tak vo chvíli, kedy mal byť prevezený zo zrušenej luxusné väznice do štandardného nápravného zariadenia. O samovražde generála Odlaniera Meny informovala agentúra AFP.

Samotný diktátor zomrel v roku 2006, pozemská spravodlivosť na neho už nestihla dosiahnuť. Čile zatiaľ odsúdilo 70 ľudí v súvislosti so zločinmi proti ľudskosti za jeho vlády. Ďalšie stovky by sa pred súdom ešte mali ocitnúť.