Osemnásťročnú dievčinu v Španielsku niekoľkokrát pohlavne zneužila šestica mužov. Zatiahli ju do podchodu, nútili k orálnemu sexu, ťahali za vlasy. Podľa súdu v meste Pamplona však nešlo o znásilnenie. Po niekoľkých dňoch protestov sa vláda dievčatá zastala, združenie sudcov to však vníma ako útok na nezávislosť súdov.
Minulý štvrtok pred španielskym súdom stálo päť mužov kvôli obvineniu zo šesťnásobného znásilnenia, ktoré malo prebehnúť počas známeho behu býkov po meste Pamplona. Celý súdny proces bol v Španielsku ostro sledovaný a veľa ľudí ho považovala za predzvesť zlepšenie práv žien v krajine.
Súd však na prekvapenie ženských asociácií rozhodol, že päť mužov osemnásťročné dievča síce obťažovalo, ale neznásilnilo ju.
Krátko potom, čo zaznel verdikt na súde, rad ženských združení oznámil protesty a po celom Španielsku prebehli demonštrácie odsudzujúce rozhodnutie súdu. Len v samotnej Pamplone vyšlo v sobotu do ulíc na 35 tisíc ľudí.
Pätica mužov bola odsúdená na deväť rokov väzenia za „sexuálne zneužívanie“ a odškodnenie v hodnote 52tisíc EUR, hrozilo im pritom až 23 rokov vo väzení, ktoré požadovala obžaloba.
Prečo tak súd rozhodol? Podľa španielskych zákonov musí u znásilnenia dôjsť k násiliu alebo hrozbe. To sa vraj podľa súdu nestalo, hoci samotný opis udalosti vo verdikte vyzerá trochu odlišne.
Päť mladých mužov, pre ktorých sa v Španielsku vžilo označenie La Manado (Svorka), napadlo dievča v júli 2016 v Pamplone pri oslavách sviatku svätého Fermina. Mladíci zo Sevilly, z ktorých jeden je policajt a jeden vojak, si čin natočili na mobilný telefón.
Vo verdikte, z ktorého citovali španielske médiá, sa uvádza, že muži „zatiahli dievča do podchodu“, kde ju „bez jej súhlasu“ šesťkrát sexuálne zneužili. Podľa denníka La Vanguardia z verdiktu vyplýva, že muži dievča vyzliekali, „prirazili ju k múru“, nútili ju k orálnemu sexu a jeden z nich ju „ťahal za vlasy“. Niektorí z nich sa opakovane otáčali do objektívu telefónu, na ktorý čin jeden z nich zachytil, a „svojimi činmi voči sťažovateľke sa na kameru vychvaľovali“, citoval z verdiktu denník La Vanguardia.
Zadržaní boli deň po čine a od tej doby boli vo väzbe. Proti dvom z odsúdených, vojakovi a policajtovi, je podľa denníka La Vanguardia vedené ďalšie súdne konanie kvôli sexuálnemu násiliu voči dvadsaťjedenročnému dievčaťu, ktorého sa mali dopustiť v máji 2016.
„Musíme zomrieť,
aby sme dokázali
znásilnenie?“
Stálo na transparentoch demonštrantov. Tisíce ľudí vyšlo do ulíc Madridu i Barcelony, aby vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím súdu. Dúfajú v preskúmanie na súde vyššej inštancie.
Napadnutá žena sa podľa právnika odvolala a podľa denníka The New York Times získala aj podporu vlády regiónu Navarre, kde sa Pamplona nachádza. Prípad by tak mohol pokračovať na španielskom najvyššom súde.
Sudcovia protestujú
Voči rozhodnutiu vlády sa však vymedzovalo združenie španielskych sudcov. To vydalo v sobotu vyhlásenie, v ktorom vyzýva na odstúpenie španielskeho ministra spravodlivosti Rafaela Catala, pretože urobil „neprijateľné vyhlásenie“, ktoré podkopáva nezávislosť súdnictva.
Catala spočiatku vyzýval k „rešpektovanie právoplatných trestov“, ale po protestoch spochybnil spôsob, ako sa prípad riešil.
Po štvrtkovom verdikte španielska vláda uviedla, že plánuje preskúmať definíciu sexuálneho útoku v španielskom trestnom zákonníku, ktorý pochádza z roku 1995. „Španielsko sa odvtedy v mnohom zmenilo,“ povedal Catala v rozhovore pre rádiovú stanicu Cadena Ser. Združenie sudcov však akékoľvek výčitky odmieta. Dievča napadnutá počas sviatku svätého Fermina má podľa sudcov dostatok právom garantovaných možností a vláda by do záležitosti zasahovať nemala.
Oslavy sviatku svätého Fermina sa v Pamplone v severošpanielskom regióne Navarra konajú každý rok v júli a lákajú státisíce turistov. Preslávili sa najmä útekom davu pred býkmi v úzkych uličkách, ale aj neviazanou zábavou. Každoročne je tam na polícii hlásených niekoľko znásilnení. Tragicky skončili oslavy v roku 2008, kedy dvadsaťsedemročný psychiater zavraždil svoju dvadsaťročnú známu, keď v jeho byte odmietla sexuálny styk.