Utečenecký tábor al-Hol v severovýchodnej Sýrii sa začína meniť. S pádom Islamského štátu (IS) sa totiž medzi obyvateľov dostávajú čoraz častejšie ženy, ktoré slúžili chalifátu a sú mu stále verné, hoci prišli o svojich mužov v boji. A v priestoroch tábora sa tieto nevesty IS začínajú mstiť tým, ktorí Islamský štát v ich očiach zradili.
„V poslednom incidente jedna žena ohrozovala nožom muža, ktorý mal na tričku anglický nápis,“ uviedol Mahummad Gado, správca sýrskeho tábora al-Hol. Podľa neho sú napadnutia „nevercov“ ženami prichádzajúcimi od Islamského štátu prakticky na dennom poriadku.
V tábore sa podľa správ denníka The Washington Post utvorila skupina, ktorá nielenže vyžaduje drastické dodržiavanie islamistických tradícií ako v chalifáte, ale vyvoláva aj konflikty s kurdskými jednotkami, ktoré sa starajú o správu tábora.
„Praví veriaci“, ako sú skupiny žien nazývané, často ohrozujú nožmi tie, ktoré považujú za bezveriace, pľujú na nich, hádžu kamene či dokonca zapaľujú ich stany. Bezpečnostné služby pre médiá uviedli, že verní Islamského štátu dokonca majú v rámci táborov svoje informačné bunky, ktoré systematicky trestajú prebehlíkov.
„Všetko sa otočilo o 180 stupňov, keď k nám začali prichádzať ľudia z Baghúzu,“ opísal Kurd Gado. „Do tej doby si ženy nezakrývali tváre, teraz už neuvidíte dievčatá staršie ôsmich rokov bez burky.“
„Veríme, že sa Islamský štát vráti,“ povedala reportérke denníka The Washington Post dvadsaťdvaročná Iračanka Um Aishaová. „Mali sme pod ním právo šaría, tu je len korupcia,“ sťažuje sa spod burky, ktorá ju halí od hlavy k päte. Rovnako ako tisíce ďalších stúpencov IS verí, že hoci bol kalifát vojensky pokorený, jeho ideológie pretrvá.
„Tu si napríklad ľudí nosia na sebe, čo chcú“
„V Islamskom štáte nám hovorili, čo je správne a čo zlé. To bolo rozhodne lepšie. Tu si napríklad ľudia nosia na sebe, čo chcú,“ myslí si mladá žena. Podobne ako ona sa do utečeneckých táborov dostali tisíce ľudí po tom, čo sýrske a kurdskej jednotky porazili Islamský štát v jeho poslednej bašte Baghúzu. V tábore al-Hol sa tak populácia navýšila z deviatich tisíc na 73 tisíc prakticky za tri mesiace. A atmosféra sa radikálne zmenila.
Podľa kurdských jednotiek aj sýrskych vojenských zložiek stoja na čele týchto buniek predovšetkým ženy z Egypta, Maroka a Tuniska, teda krajín, odkiaľ v posledných rokoch pochádza značná časť bojovníkov Islamského štátu. A utečenci sa ich boja.
„Tlak sa zvyšuje a všetci ľudia začínajú byť agresívnejší,“ vysvetlil Gado. Ženy napádajú zdravotnícky personál aj dobrovoľníkov a hovoria im „neveriaci“. Na jedného z cudzincov dokonca vraj ženy hodili exkrement z latríny. K napadnutiu potom používajú napríklad konzervy od tuniaka, ktoré sú dosť ostré, aby rozrezal stan.
Kurva, jasné že som rád, že je mŕtva, hovorí expriateľ nevesty ISIS.
„Máme tu teraz dva druhy extrémistov. Prvé sú tí, ktorí radšej zomrú, než aby za nami prišli pre pomoc,“ povedala Dilovan, jedna zo správkyň tábora. „Druhí sa zmierili s realitou, ale keby dostali príležitosť sa proti nám obrátiť, nebudú váhať ani sekundu.“
IS je stále v Sýrii prítomný
Arabsko-kurdská koalícia porazila Islamský štát v Baghúzu 23. marca, čo pozorovatelia označujú za rozhodujúcu územnú stratu IS v Sýrii. V susednom Iraku už skupina prišla o svoje územia v decembri 2017.
Školáčky z Británie utiekli do Sýrie, aby sa stali "nevestami džihádistov"
Oddiely IS v Sýrii ale stále pôsobia. Časť bojov, v ktorých teraz padlo na strane sýrskej armády 35 ľudí, sa odohrala v púšti na východe provincie Homs. IS sa k útokom na sýrske sily prihlásil na svojej propagandistickej stránke Amaki. Boje trvali od štvrtka do piatkovej noci a IS v nich prišiel o šesť ľudí.
Z prostitútky sa stala nevestou ISIS. Nemka opísala svadobnú noc v mučiarni
Terčom útoku radikálov sa stali aj sýrski vojaci a ich spojenci, ktorí sa nachádzali na kontrolných stanovištiach západne od mesta Aleppo. Pri útoku zahynulo 13 provládnych bojovníkov, uviedla organizácia SOHR.
Kríza v Sýrii začala v marci 2011 demonštráciami proti vláde prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačenie protestov viedlo k ozbrojenému povstaniu, ktoré prerástlo do občianskej vojny. Chaosu využili radikálni islamisti, aby ovládli časť Sýrie i susedného Iraku. Boje v Sýrii si podľa odhadov vyžiadali vyše 370 tisíc mŕtvych a ďalších niekoľko miliónov osôb bolo nútených opustiť svoje domovy. Do bojov na strane prezidenta Asada vstúpilo v roku 2015 Rusko, ktoré tak do značnej miery ovplyvnilo pomer síl v prospech vládneho režimu.