Erdogan však dodal, že zámerom jeho krajiny nie je ublížiť vzťahom s Moskvou. Rusko od 1. januára pozastaví bezvízový styk s Tureckom.
Turecký prezident za „neprijateľné“ označil tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že Ankara od radikálneho hnutia Islamský štát kupuje ropu. Spojené štáty podľa neho naopak majú dôkazy, že ruské firmy a Islamský štát predávajú ropu sýrskemu režimu prezidenta Bašára Asada.
Erdogan podľa serveru BBC tiež povedal, že by sa s Putinom rád stretol v pondelok pred začatím klimatickej konferencie v Paríži. „Rád by som celú situáciu dostal do rozumných medzí. Sme znepokojení, že situácia eskaluje,“ uviedol Erdogan.
Už vo štvrtok Erdogan ubezpečoval, že zostrelenie lietadla nebolo zamerané na „žiadnu konkrétnu krajinu“. Turecko podľa neho len chránilo svoj vzdušný priestor. Rovnako sa v článku pre britský denník The Times v piatok vyjadril aj turecký premiér Ahmet Davutoglu. Ten okrem iného uviedol, že Turecko bude spolupracovať s Ruskom a svojimi spojencami, aby po zostrelenie ruského vojenského lietadla na hraniciach so Sýriou zmiernilo napätie.
„Zostrelenie neidentifikované stíhačky v tureckom vzdušnom priestore nebolo a nie je aktom proti nejakej krajine. Turecko jednalo podľa pravidiel použitia zbraní, aby chránilo celistvosť svojho zvrchovaného územia, „napísal Davutoglu.“Z atiaľ čo opatrenia na ochranu nášho územia zostávajú v platnosti, Turecko bude pracovať s Ruskom a našimi spojencami na upokojení napätia,“ dodal premiér.