Počet zlatokopov, ktorí veria, že z krajiny vyťažia kus drahocenného nerastu, sa v poslednej dobe značným tempom zvyšuje. Pribúda ich predovšetkým v Austrálii, kde sa začali množiť nálezy veľkých zlatých okruhliakov. Ten posledný mal 1,4 kilogramov a jeho cena presahuje šesťdesiattisíc eur. Za zlato sa dnes proste platí zlatom!
Doby, kedy sa ľudia z celého sveta vydávali na Klondike, aby tam našli obrie zlaté nugety, sú už dávno preč. V 50. a 60. rokoch 19. storočia toto bláznivé obdobie zažívala aj Austrálie. Počas takzvanej Zlatej horúčky vo Victorii mierilo do zeme státisíce zlatokopov. Niektorí zbohatli, iní páchali kvôli krachu samovraždy. Austrália je však dodnes nálezmi zlata slávna.
Zlatokop uviazol na dva dni na dne bane s jedovatými štrkáčmi, stalo ho to takmer život
Staré časy sa ale podľa všetkého vracajú. Nemenovaný šťastlivec našiel pred pár týždňami, v tradičnom baníckom teritóriu pri meste Kalgoorlie-Boulder neďaleko Perthu veľký kus zlata o váhe 1,4 kilogramov, ktorého cena presahuje šesťdesiattisíc eur.
Svedectvo o náleze priniesol médiám muž, ktorý v mestečku prevádzkuje obchod s potrebami pre zlatokopov. „Bolo to o niečo väčšie ako škatuľka cigariet. Na to, ako to bolo malé, to ale neskutočne moc vážilo,“ povedal médiám Matt Cook. Šťastlivcov nemenoval, neprial si to. Tušil ale, že zlato, ktoré mu do obchodu priniesol na posúdenie, bude veľmi cenné. „Aby som bol úprimný, veľa som sa zdráhal, ale musel som mu ho vrátiť,“ povedal Cook. Cena Nugget je vďaka vysokej hodnote zlata približne šesťdesiattisíc eur.
Podľa slov nálezcu ležalo zlato v hĺbke približne 45 centimetrov. Ide tak o výplod povrchového hľadania, ktoré sa v uplynulých rokoch stalo najpopulárnejším štýlom prospektorov. Stačí im k nemu totiž kvalitný detektor kovov, ktorý odhalí zlato aj v hĺbke jedného metra.
Matt Cook servera ABC oznámil, že k podobným objavom dochádza čoraz častejšie, približne dvakrát aj trikrát do roka. Tento nález bol ale predsa len niečím výnimočný. Šťastlivec totiž vyrazil na prechádzku do lesa len tak, bez techniky. Vytrel tak zrak ostatným zlatokopom, ktorých v posledných rokoch pribúda. Za uplynulých päť sezón podľa úradov vzrástol ich počet v oblasti o 35%.
„Máme tu veľa ľudí z Európy, Američanov, tiež Nemca, Francúza. Teraz som zrovna bral von kanadský párik, ktorý chcel vedieť všetko o ťažbe zlata,“ povedal ABC jeden z miestnych zlatokopov. Medzi tie sa môže pridať úplne každý, stačí len uhradiť v prepočte približne 15 eur za kvótu Ministerstva baníctva, priemyselných reguláciou a bezpečnosti. Kto zaplatí, môže ročne vyťažiť 20 kíl nerastov.
Nových zlatokopov však nemotivovala len týždne starý nález, ale aj objav z roku 2018, kedy na severozápade Austrálie našiel muž kus zlata o váhe 3,2 kilogramov. O najväčší nugget v histórii sa potom postaral vtedy šestnásťročný Jimi Larcomboe, ktorý zo zeme vytiahol obrí kus zlata o váhe 35,5 kilogramov. Stalo sa tak v roku 1931. nugget s prezývkou „Zlatý orol“ vtedy štát odkúpil za 5.435 libier, čo by v prepočtoch a tiež vďaka inflácii bolo dnes asi 400 tisíc eur. Nerast sa ale do súčasnosti nezachoval. Ekonomická kríza v Austrálii zapríčinila, že musel byť roztavený a využitý na uhradenie štátnych pohľadávok.
Luxusný bumerang pobúril Austrálčanov, Chanel ho stiahol z predaja